mafiapress
START | RSS | Kody Dostępu | Rejestruj
 
Charakterystyka | Mafia Implikacje
26.04.2006

IRENEUSZ SEKU?A I - POSE?, PREZES GUC

„Sekuła studiował w Warszawie, w 1965 roku otrzymał dyplom magistra psychologii. W 1964 r. dostał etat w Komendzie Głównej ZHP. W harcerstwie pracował do 1968 r., dosłużył się najwyższego stopnia - harcmistrza Polski Ludowej. W 1966 r. wstąpił do PZPR.

Polityk.

    W latach 1968 - 1972 pracował w Ministerstwie Przemysłu Maszynowego jako starszy inspektor. Stamtąd awansował na pełnomocnika ministra pracy ds. zatrudnienia absolwentów wyższych uczelni. W latach 1974 - 1977 był etatowym pracownikiem KC PZPR. Wrócił do Ministerstwa Pracy, ale już na stanowisko dyrektora departamentu. Pierwsze poważne stanowisko dostał w 1984 r. od premiera Wojciecha Jaruzelskiego - został szefem ZUS. Tu potrafił się wykazać zdolnościami organizacyjnymi. Jego sukcesy dostrzegł następca Jaruzelskiego, premier Zbigniew Messner. W 1988 r. Sekuła zostaje ministrem pracy. Wtedy związał się z Mieczysławem Rakowskim. Wkrótce upada rząd Messnera, a prezesem Rady Ministrów zostaje Rakowski, który powołał Sekułę na wicepremiera. Messner oskarży później Sekułę o nielojalność. Sekuła zostaje szefem KERM, zajmuje się sprawami gospodarczymi.
    Z Rakowskim połączyło Sekułę m.in. zamiłowanie do żeglarstwa. Obydwaj byli prezesami Polskiego Związku Żeglarskiego (Rakowski w latach 1985 – 1989, Sekuła od 1989 do 1993 roku). PZŻ był zaś głównym akcjonariuszem spółki Interster. Spółka ta otrzymała preferencyjną pożyczkę - 440 tyś zł od Komitetu ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej, którym kierował Aleksander Kwaśniewski.
    Sekuła brał udział w obradach Okrągłego Stołu jako przedstawiciel strony rządowej w zespole ds. gospodarki i polityki społecznej. W zespole obok Sekuły zasiadali m.in. Władysław Baka, Mieczysław Wilczek, Grzegorz Kołodko, Andrzej Olechowski, Kazimierz Olesiak, Zdzisław Sadowski i Marcin Święcicki.
Wchodzi do Sejmu z listy PZPR. Bierze udział w ostatnim kongresie partii i jest wśród założycieli SdRP i członków Rady Naczelnej. Według naszych wiadomości w sferze jego kompetencji leżały m.in. sprawy majątku PZPR.
    W 1991 i 1993 r. zostaje posłem, startując z listy SLD. Gdy jego partia znów przejmuje władzę, Sekuła wraca do łask.
    W grudniu 1993 roku premier Waldemar Pawlak powołuje Sekułę na prezesa Głównego Urzędu Ceł. W tym czasie jest ciągle właścicielem 25 proc. udziałów w Polnipponie. Sprzedaż udziałów zaproponował m.in. spółce Fintrade, w której prokurentem była Janina Chim, jedna z oskarżonych w aferze FOZZ. Udziały w Polnipponie Sekuła sprzedaje dopiero w kwietniu 1994 roku.
    Na jedną z pierwszych inspekcji, wizytację przejścia granicznego w Świecku, nowy szef GUC jedzie limuzyną Aleksandra Gawronika i w jego towarzystwie. Gawronik w tym czasie prowadzi inwestycję w pobliżu przejścia. Obaj panowie mają w tym czasie podobne pomysły. Szef GUC chciałby transportować tiry koleją (utrudniłoby to przemyt), Gawronik chciałby natomiast budować odpowiednie do takiego transportu wagony. Ostatecznie nic z tych planów nie wychodzi. Sekuła i Gawronik znali się jeszcze z czasów rządu Rakowskiego.
    Sekuła, jako prezes GUC, podpisał z Universalem umowę w sprawie zakupu budynku przy ul. Karolkowej w Warszawie. Okazało się, że mury skażone były rtęcią. Universal otrzymał zaliczkę w wysokości 2 mln zł, mimo że w dniu zawarcia umowy nie był właścicielem ani budynku, ani działki.Strona: 1 | 2 | 3 | 4 | następna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.