mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Charakterystyka | Mafia Implikacje
26.04.2006

IRENEUSZ SEKUÅ?A I - POSEÅ?, PREZES GUC

„Sekuła studiował w Warszawie, w 1965 roku otrzymał dyplom magistra psychologii. W 1964 r. dostał etat w Komendzie Głównej ZHP. W harcerstwie pracował do 1968 r., dosłużył się najwyższego stopnia - harcmistrza Polski Ludowej. W 1966 r. wstąpił do PZPR.


Biznesmen.

    W 1990 roku przeistacza siÄ™ w kapitalistÄ™ i czÅ‚owieka sukcesu. Na fotografiach widać go z cygarem, nie ukrywa, że jego ulubionym drinkiem jest whisky, jego nazwisko wymieniane jest wÅ›ród najbogatszych Polaków.
    W kwietniu 1990 roku SekuÅ‚a zakÅ‚ada wspólnie z MieczysÅ‚awem Wilczkiem polsko-japoÅ„skÄ… spółkÄ™ Polnippon Company, która miaÅ‚a zajmować siÄ™ transportem lotniczym i handlem z JaponiÄ…. Od enerdowskich linii lotniczych spółka kupiÅ‚a dwa iÅ‚y-18D wyprodukowane w latach 60. - LataliÅ›my już do krajów Afryki, Islamabadu, a także Kabulu i Turcji - chwaliÅ‚ siÄ™ w 1992 roku prezes Polnipponu Ireneusz SekuÅ‚a. - Ostatnio, w ramach misji ONZ, nawet do Sarajewa.
    We wrzeÅ›niu 1994 r. warszawski SÄ…d Gospodarczy ogÅ‚osiÅ‚ upadÅ‚ość Polnipponu, który każdy rok obrachunkowy koÅ„czyÅ‚ stratÄ…. Wniosek o upadÅ‚ość zÅ‚ożyÅ‚ bank PKO BP, który trzy lata wczeÅ›niej gwarantowaÅ‚ kredyt w wysokoÅ›ci 1,7 mln franków szwajcarskich zaciÄ…gniÄ™ty przez spółkÄ™ w Banku Inicjatyw Gospodarczych na zakup dwóch iłów. Polnippon kredytu nie spÅ‚acaÅ‚. W 1992 r. BIG odzyskaÅ‚ swoje pieniÄ…dze od gwaranta, czyli PKO BP.
    - „(…) ZasiadaÅ‚, miÄ™dzy innymi, w zarzÄ…dzie spółki Interster zaÅ‚ożonej przez MieczysÅ‚awa Rakowskiego i Aleksandra KwaÅ›niewskiego. W czasie, gdy obecny prezydent byÅ‚ szefem Komitetu do spraw MÅ‚odzieży i Sportu, Interster pożyczyÅ‚ od Komitetu spore pieniÄ…dze. Nigdy ich nie zwróciÅ‚, ponieważ spółka splajtowaÅ‚a.
    Innym znajomym SekuÅ‚y byÅ‚ Jan Prochowski. Wiadomo, że obydwaj panowie spotykali siÄ™ dość czÄ™sto. Prochowski byÅ‚ aresztowany pod zarzutem pÅ‚atnej protekcji - warszawska prokuratura oskarżyÅ‚a go o wyÅ‚udzanie pieniÄ™dzy w zamian za zaÅ‚atwienie koncesji w Ministerstwie Finansów na prowadzenie salonu gry Bingo. Zamykano go w areszcie także w zwiÄ…zku ze Å›ledztwem dotyczÄ…cym szpiegostwa na rzecz Izraela. ByÅ‚ także aresztowany w zwiÄ…zku z wyÅ‚udzeniem pieniÄ™dzy. WiÄ™kszość wierzycieli Prochowski spÅ‚aciÅ‚, ale trwa kolejne Å›ledztwo - w sprawie wyÅ‚udzenia kilkuset tysiÄ™cy zÅ‚otych na szkodÄ™ Polskiej Wytwórni Papierów WartoÅ›ciowych. Sponsor miÄ™dzy innymi turniejów brydżowych, podaje siÄ™ za prawnika, chociaż ma tylko Å›rednie wyksztaÅ‚cenie. PracowaÅ‚ w kancelarii prawniczej Interlex, która przez krótki czas współpracowaÅ‚a z Januszem Tomaszewskim. Na przyjÄ™ciach organizowanych przez Jana Prochowskiego i imprezach przez niego sponsorowanych bywajÄ… politycy i lewicy, i prawicy. Przed Å›mierciÄ… bywaÅ‚ na nich również SekuÅ‚a.
    W lutym 1998 roku wrocÅ‚awski prokurator Janusz Jaroch wniósÅ‚ akt oskarżenia przeciwko Sekule do warszawskiego SÄ…du Rejonowego. Akt oskarżenia dotyczyÅ‚ kilku spraw zwiÄ…zanych z naruszeniem ustawy o obrocie gospodarczym. WiÄ™kszość opisywanych nieprawidÅ‚owoÅ›ci miaÅ‚a miejsce w latach 1992 - 1994 i dotyczyÅ‚a spółki Polnippon, której wÅ‚aÅ›cicielem i prezesem byÅ‚ SekuÅ‚a, oraz umów, jakie zawarÅ‚ on w imieniu Głównego UrzÄ™du CeÅ‚ z firmÄ… Universal.
    Znaczna część zarzutów dotyczy skomplikowanych operacji wekslowych prowadzonych przez Polnippon za poÅ›rednictwem Promotion and Trade Center (wspólnikami SekuÅ‚y byli w tej spółce Leonard PraÅ›niewski i MieczysÅ‚aw Wilczek) oraz Agencji Handlowej "Hesco" z Bankiem Komercyjnym Posnania (zwiÄ…zanym z holdingiem Elektromis).



Strona: « poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.