mafiapress
START | RSS | Kody DostДpu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
30.06.2006

Kolejne zatrzymania w śledztwie paliwowym

Sześć osób, w tym byłego prezesa zarządu Rafinerii Trzebinia SA Grzegorza Ś., zatrzymali funkcjonariusze ABW na polecenie krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej w ramach śledztwa paliwowego. Prokuratura chce im zarzucić oszustwa akcyzowe na kwotę blisko 800 mln zł.

    Wśród zatrzymanych znajdują się także były członek zarządu rafinerii - Marek M., zastępca dyrektora Instytutu Technologii Nafty w Krakowie Iwona S. i dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Marian S.
    "Osoby te są podejrzewane o wprowadzanie do obrotu w latach 2001/2002 - 2004 produkowanych w rafinerii Trzebinia wyrobów bezakcyzowych, które wykorzystywane były następnie jako paliwa, mimo że nie spełniały wymogów jakościowych ze względu na zanieczyszczenie siarką i zawartość wody" - powiedział prok. Balicki.
    Jak wyjaśnił, "w następstwie współdziałania przedstawicieli Zarządu Rafinerii Trzebinia z pracownikami Instytutu Technologii Nafty w Krakowie i Urzędu Statystycznego w Krakowie, produkty o nazwach olej Fl, olej Flonaft, olej technologiczny i inne, sprzedawane były dla wybranych odbiorców po cenach nie obejmujących akcyzy".
    Przy sprzedaży tych produktów wybranym kontrahentom posługiwano się opiniami wskazującymi, iż nie podlegają one akcyzie. Jednak - zdaniem prokuratury - opinia ta jest nieuzasadniona.
    Jak wyliczył urząd kontroli skarbowej, takie działanie spowodowało szkodę Skarbu Państwa w kwocie blisko 800 milionów złotych.
    Zatrzymane osoby mają być przesłuchane w prokuraturze. Po przesłuchaniach prokurator podejmie decyzję o stosowaniu wobec podejrzanych środków zapobiegawczych.
    Prowadzone w krakowskiej Prokuraturze Apelacyjnej śledztwo paliwowe dotyczy nielegalnego obrotu paliwami z wyłudzeniem akcyzy przez różne spółki oraz prania brudnych pieniędzy. Materiały w tej sprawie trafiły do Krakowa z 10 innych prokuratur w kraju. Sprawę bada zespół 14 prokuratorów; zarzuty postawiono już ponad (170) 220 osobom. Przeciw blisko 80 oskarżonym skierowano do sądów dziesięć aktów oskarżenia.
    Jak podało RMF, zatrzymanie byłego prezesa zarządu Rafinerii Trzebinia SA Grzegorza Ś., pełniącego obecnie funkcję prezesa giełdowej spółki Skotan, nastąpiło w przeddzień walnego zgromadzenia akcjonariuszy i na kilka dni przed rozstrzygnięciem przetargu na tereny pod budowę instalacji biodiesela w Krakowie.
Prokuratura jednak zdecydowanie odrzuca zbieżność tych wydarzeń z zatrzymaniem. "Termin zatrzymania był planowany kilka miesięcy wcześniej".

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.