mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Prostytucja
02.07.2006

Zarys syntetyczny historyczny prostytucji

Zarys syntetyczny prostytucji na swiecie w czasach starozytnych i dzisiaj


W kwestii umownej daty istnieją jednak znaczne rozbieżności co do określenia czynnika pierwotnego i decydującego powstaniu prostytucji. Zakładamy, że najbardziej prawdopodobnymi czynnikami były:
- rozwój patriarchalnej, monogamicznej formy małżeństwa
- powstanie ustroju „ucisku czÅ‚owieka nad czÅ‚owiekiem” a w szczególnoÅ›ci kobiety przez mężczyznÄ™
-monopolizacja seksualności kobiet

W spoÅ‚eczeÅ„stwie patriarchalnym, które oparte byÅ‚o na bezwzglÄ™dnej monogamii, powstaÅ‚a luka, w której powinni znaleźć siÄ™ gdzieÅ› osobnicy nie-żonaci dążący do speÅ‚nienia swoich pragnieÅ„ seksualnych. Jakby spoÅ‚eczeÅ„stwie sposób prawie automatyczny powstaje dziedzina zwana prostytucjÄ… uzupeÅ‚niajÄ…ca tÄ™ lukÄ™ konstrukcji spoÅ‚ecznej. Mechanizm taki dodatkowo pochÅ‚ania tendencje poligamiczne a wrÄ™cz je czÄ™sto zastÄ™pujÄ…c spoÅ‚eczeÅ„stwie okreÅ›lonych uwarunkowaniach spoÅ‚ecznych. Konsekwencje monogamii , to wprowadzenie prostytucji, która zaczęła peÅ‚nić funkcje uzupeÅ‚niajÄ…ce wobec małżeÅ„stwa mono. spoÅ‚eczeÅ„stwie tamtym czasie prostytucjÄ™ postrzegano jako zÅ‚o konieczne, nie traktowano jej jako „choroby spoÅ‚ecznej”, bo faktycznie nie miaÅ‚a takich przesÅ‚anek.

Inna koncepcja mówi, że w człowieku istnieje tendencja do zmian także w sferze seksualnej. Koliduje ona z podstawowymi założeniami życia rodzinnego w społeczeństwie: gospodarczymi, społecznymi i moralnymi. Gdyby dążności do zmian nie ograniczać hamulcami zewnętrznymi i wewnętrznymi doszłoby do promiskuityzmu, a co za tym idzie naruszenia status quo. Jednakże tendencji do zmian nie można całkowicie usunąć, stąd rozwiązanie kompromisowe. Wyłonienie ze społeczeństwa pewnej grupy (pierwotnie prawie tylko kobiet) osób przeznaczonych do okolicznościowych stosunków seksualnych bez poważnych negatywnych konsekwencji. Miał to być wentyl zabezpieczający instytucję małżeństwa, rodziny i określonej struktury społecznej, chronić przed bezładem i powszechną wspólnotą obiektów.
Reasumując, najprawdopodobniej prostytucja pojawiła się w trakcie przejścia ze wspólnoty pierwotnej do formacji niewolnictwa. Nowe ujęcie relacji seksualnych spowodowało nadwyżki popędu seksualnego a prostytucja niejako posłużyła do jego rozładowania.
Można by przewrotnie rzec…gdyby nie prostytucja i jej dziaÅ‚anie „wentyla bezpieczeÅ„stwa”, to byÅ‚oby wiÄ™cej jeszcze na Åšwiecie wojen i bezsensownych brutalnych zachowaÅ„.

W historii ludzkości pierwsze ślady prostytucji odnaleźć można w Chaldei (F.S. Dufour 1997). Jedną części tego kraju zamieszkiwał wojowniczy lud, którego głównym zajęciem było polowanie, cechowała go gościnność połączona z gościnną prostytucją. Drugą część państwa zamieszkiwał lud łagodny i pokojowy tworzący zalążki nauki i religii, który zapoczątkował prostytucję kultową. Nemrod połączył obie części i oba ludy Chaldei, założył miasto Babilon, konsekwencją tego stało się przemieszanie obyczajów, pojęć religijnych i sposobu myślenia. Prostytucja obrzędowa i gościnna scaliły się w świadomości Babilończyków, stały się istotnym elementem kultu Wenus i Melitty. Prawo tego państwa głosiło, iż każda kobieta raz w życiu musiała spełnić obowiązek oddania swego ciała za pieniądze obcemu mężczyźnie. Nieustanny widok kultowej prostytucji miał demoralizujący wpływ na obyczaje panujące w Babilonie, w mieście tym zapanowała rozpusta. Ojcowie i matki zezwalali swym córkom sprzedawać się za pieniądze swoim gościom, mężowie pobłażliwie traktowali rozwiązłość żon. Orgiastycznym aktom oddawały się zarówno nierządnice jak i kobiety ze szlachetnych rodów. Kult Melitty wraz z prostytucją przeniósł się także do Azji oraz Afryki aż po Egipt i Persję.



Strona: « poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.