mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Prostytucja
02.07.2006

Zarys syntetyczny historyczny prostytucji

Zarys syntetyczny prostytucji na swiecie w czasach starozytnych i dzisiaj


Na przestrzeni wieków i kultur zmieniała się społeczna percepcja prostytucja oraz jej forma. Należy nadmienić, że w Starożytnym Egipcie prostytucja była legalną usługą, zaś kobietę sprzedającą swoje ciało traktowano jak handlarkę. Rozpowszechnione były obie jej postacie: zarówno świecka (ta należała do szerzej rozpowszechnionych), jak i świątynna (F.S. Dufour 1997).
W dawnych Chinach ciekawym jest fakt, iż prostytutki charakteryzowaÅ‚a aktywna forma werbowania klienta. Kobiety musiaÅ‚y posÅ‚ugiwać siÄ™ wyrafinowanÄ… sztuka miÅ‚osnÄ… a nie wyÅ‚Ä…cznie biernym oddawaniem ciaÅ‚a. Prostytucja byÅ‚a rozwarstwiona — zależnie od klasy prostytutki przypisane byÅ‚y stosownym stanom, te, które Å›wiadczyÅ‚y usÅ‚ugi najwyższym stanom miaÅ‚y niejako aprobatÄ™, uznanie towarzyskie. DoprowadziÅ‚o to do wiÄ™kszej tolerancji zjawiska w spoÅ‚eczeÅ„stwie (K. ImieliÅ„ski 1990).
W Indiach szeroko rozpowszechniona była prostytucja religijna. Obok kapłanów były one darzone szczególnym szacunkiem i do niedawna należały do najlepiej wykształconych kobiet w kraju. Prostytutki w Indiach cieszyły się uznaniem i szacunkiem, zachowały prawa obywatelskie i nigdy nie były prześladowane (K. Imieliński 1990).
Japonię charakteryzuje prostytucja rozwarstwiona: prostytutki zwykłe, gejsze, ojrany. Zgodnie z normami kulturowymi gejszom i ojranom przysługiwało prawo szacunku. Wszelkie klasy prostytutek obsługiwały mężczyzn zupełnie legalnie. Dodać należy, iż żony w dawnej Japonii aprobowały wizyty swych mężów w domach publicznych. W czasach obecnych postawa żon nie jest już tak liberalna.

W krÄ™gu kultury europejskiej Solon, polityk ateÅ„ski, jako pierwszy zalegalizowaÅ‚ prostytucjÄ™ i stworzyÅ‚ jej prawne oraz organizacyjne podstawy. Zarówno Å›wiecka jak i Å›wiÄ…tynna przeobrażone zostaÅ‚y w instytucjÄ™ paÅ„stwowÄ…. Domy publiczne staÅ‚y siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… paÅ„stwa a na prostytutki naÅ‚ożono podatki. Ateny byÅ‚y pierwszym paÅ„stwem, w którym objÄ™to Å›wieckÄ… kontrolÄ… paÅ„stwa nierzÄ…d, paÅ„stwo czerpaÅ‚o z niego zyski. Skutkiem tego stworzono w Grecji dwa typy urzÄ™dów: gynekonomów — opiekujÄ…cy siÄ™ przyzwoitymi kobietami oraz agronomów — sprawujÄ…cy pieczÄ™ nad prostytutkami (K. ImieliÅ„ski 1990).
Świątynna prostytucja podobnie jak w innych krajach była pierwotną formą tego zjawiska w Starożytnym Rzymie. Wielcy moraliści jak Katon, Cyceron czy Seneka uważali prostytucję za służącą zachowaniu trwałości małżeństwa, bowiem odwodziła mężczyzn od rozbijania innych małżeństw (K Imieliński 1990).
Tendencje ascetyczne oraz antyseksualne dominowaÅ‚y w Å›redniowieczu, seks byÅ‚ grzechem, traktowano wówczas zjawisko prostytucji jako zÅ‚o konieczne. Nadal byÅ‚a ona legalna, paÅ„stwo czerpaÅ‚o z niej zyski, równoczeÅ›nie wprowadzono coraz wiÄ™cej kar i ograniczeÅ„ celem napiÄ™tnowania, separacji nierzÄ…dnic od spoÅ‚eczeÅ„stwa. ByÅ‚y one „naznaczone”: mieszkaÅ‚y w oddzielnych dzielnicach, nosiÅ‚y specjalne stroje, krótkie wÅ‚osy, byÅ‚y wreszcie po Å›mierci chowane w specjalnych cmentarzach. Wyrzucono je poza nawias spoÅ‚eczeÅ„stwa, nie mogÅ‚y dziedziczyć spadków, wnosić skarg o zgwaÅ‚cenie, Å›lub z nimi podlegaÅ‚ infamii. Różnorakie sposoby walki z prostytucjÄ… od gett przez wożenie nagich na oÅ›le i stawianie pod prÄ™gierzem aż po karÄ™ Å›mierci nie spowodowaÅ‚y likwidacji tego zjawiska a wrÄ™cz rosÅ‚o ono w „podziemiach”.



Strona: « poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.