mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Prostytucja
02.07.2006

Zarys syntetyczny historyczny prostytucji

Zarys syntetyczny prostytucji na swiecie w czasach starozytnych i dzisiaj


Okres Średniowiecza rozwinął różne formy nierządu, legalizacja państwowo-kościelna miała na celu wprowadzenie monopolu na to zjawisko i czerpania z niego zysków.
Epokę odrodzenia charakteryzuje chęć korzystania z życia. We Włoszech i Francji renesansowej półświatek elegancki odtwarza tradycje prostytucji ze starożytności. Uprawiają ją zarówno damy z towarzystwa jak i kobiety z marginesu (K. Imieliński 1990). Kobiety potrafiły być jednocześnie czcigodnymi małżonkami i prostytutkami, nie kolidowało to z wiernością małżeńską, bowiem wierność rozpatrywano tylko w kategoriach zapłodnienia i rozrodu.

Pojawienie się reformacji w Kościele zaostrzyło rygorystyczne zasady życia. Kościół katolicki odpowiedział kontrreformacją, która promowała także bardziej surową postawę wobec życia seksualnego. Nastąpiły ciężkie czasy dla prostytucji. W Austrii i Niemczech nakładano surowe kary na prowadzących domy publiczne, w praktyce wprowadzono zakaz prostytucji. Francja a później Włochy podążyły za powyższymi krajami i także wydały walkę prostytucji. Na negatywne ustosunkowanie do prostytucji poza rozgrywkami w Kościele przyczynił się także rozwój kiły. W związku z tym prostytutki zaczęto rejestrować i poddawać badaniom lekarskim. Ponownie zaczęto otwierać domy publiczne.
Dopiero w XVIII wieku wprowadzono karÄ™ za gwaÅ‚t na prostytutce. Bagatelizowano zakażenie chorobami wenerycznymi, w niektórych krÄ™gach byÅ‚y one wrÄ™cz uznawane za „choroby eleganckie”.

Charakterystyczne dla czasów filozoficznych byÅ‚y metresy — kochanki wÅ‚adców. Im mężczyzna byÅ‚ bogatszy tym chciaÅ‚ mieć piÄ™kniejszÄ… metresÄ™ u swego boku, byÅ‚a ona bowiem symbolem jego statusu, utrzymywanie jej należaÅ‚o do dobrego tonu. CzÄ™sto książęta byli niewolnikami seksualnymi swych metress. Z czasem staÅ‚y siÄ™ one tak nieodÅ‚Ä…cznym elementem wyższych krÄ™gów, iż wÅ‚adca, który nie miaÅ‚ metresy uznawany byÅ‚ za ekscentryka bÄ…dź barbarzyÅ„cÄ™ (K. ImieliÅ„ski 1990). PozostaÅ‚y jednak one na drugim miejscu po instytucji małżeÅ„stwa, mimo iż byÅ‚y oficjalnymi kochankami nie mogÅ‚y zostać królowymi. MiaÅ‚y wysokÄ… pozycjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… i wpÅ‚yw na politykÄ™..
Okres romantyzmu cechuje siÄ™ niezwykÅ‚ym rozkwitem prostytucji i jednoczeÅ›nie jej uciskiem. PojawiÅ‚a siÄ™ tak zwana miÅ‚ość romantyczna — wysublimowana forma seksu, kult kobiet i uczuć, co sprzyjaÅ‚o rozwojowi życia seksualnego, lecz hamowaÅ‚ je represyjny stosunek do seksu.
Pruderia epoki wiktoriaÅ„skiej wiÄ…zaÅ‚a siÄ™ z purytanizmem. Seksualność byÅ‚a naznaczona piÄ™tnem winy. JednoczeÅ›nie prostytucja nigdy lepiej nie prosperowaÅ‚a niż w tej epoce, zaspokojenie potrzeby seksualnej zeszÅ‚o do „podziemia”. Hipokryzja mieszczaÅ„skiej moralnoÅ›ci byÅ‚a tak znamienna, że 95 % studentów miaÅ‚o swÄ… inicjacjÄ™ w domu publicznym (K. ImieliÅ„ski 1990).

W Niemczech XIX-wiecznych, aby poprawić obyczaje zamkniÄ™to domy publiczne, czego efektem byÅ‚ rozwój ulicznej prostytucji, skutkiem tego ponownie je otworzono. Napoleon we Francji otworzyÅ‚ „domy tolerancji”, ale pod naciskiem KoÅ›cioÅ‚a zamkniÄ™to je, co przyczyniÅ‚o siÄ™ od rozwoju prostytucji „czarnorynkowej”.
W XIX wieku odnotować można nasilenie procesów emancypacji. Kobiety domagaÅ‚y siÄ™ tych samych praw, co mężowie w instytucji małżeÅ„stwa, czyli wiernoÅ›ci oraz czystoÅ›ci obyczajów. Feministki zwalczaÅ‚y podwójnÄ… moralność, opiniÄ™ mężczyzn o koniecznoÅ›ci istnienia prostytucji. WykazywaÅ‚y, ze źródÅ‚em jej jest upoÅ›ledzenie kobiety — brak możliwoÅ›ci edukacji, dopuszczenie swobody seksualnej mężczyzn i potÄ™pienie za niÄ… kobiet.
Zapoczątkowany przez Angielkę Josephine Butle oraz Daniela Cooper'a w 1864 roku ruch abolicjonistyczny wymierzony był przeciw organizowaniu przez państwo prostytucji, zwłaszcza dozorowi urzędniczemu. Dążył on do zniesienia reglamentacji prostytucji, którą uważał za zło moralne, przymus i wyzysk kobiet. Doszło więc do reform, które zawierały propozycje okresowych badań prostytutek. W Polsce w 1919 roku Ministerstwo Zdrowia Publicznego wydało dekret o zamknięciu domów publicznych (J. Brach-Czajna 1998).



Strona: « poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.