mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Prostytucja
02.07.2006

Zarys syntetyczny historyczny prostytucji

Zarys syntetyczny prostytucji na swiecie w czasach starozytnych i dzisiaj


W obecnych czasach prostytutki preferują wolne życie nie skoszarowanie w domach publicznych. Właścicielom domów publicznych z tego powodu trudno zapewnić lukę, korzystają więc często z handlu dziewczętami. Organizacja Narodów Zjednoczonych od 1949 roku aktywnie zwalcza ten proceder (J. Doezema 1998). Niestety handel nadal istnieje, dziewczęta zwabiane są w celu podjęcia innej pracy i zamykane w domach publicznych, bite przestają stawiać opór i poddają się losowi. Polska organizacja La Strada walcząca z procederem handlu kobietami wyraża akceptację dla osób uprawiających prostytucję, jednocześnie wini świat społeczny i polityczny za istnienie tego zjawiska (K. Olga-Stawikowska 1998). Handel kobietami zaś traktuje jako stojący po stronie praktyk niewolniczych i przestępstw przeciwko wolności a nie stricte prostytucji.
Często formy współczesnej prostytucji mają miejsce w tak zwanych salonach masażu oraz agencjach towarzyskich. Ogłoszenia reklamowe sugerują, że salon świadczy pełną gamę usług zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, co w praktyce oznacza prostytucję męską i kobiecą. Podobnie jak we wcześniejszych czasach nadal istnieją prostytutki starające się utrzymać samodzielnie, bez sutenerów, pracujące na ulicach oraz luksusowe. Te ostatnie korzystają ze współczesnych wytworów techniki, i tak na przykład call-girls są wysoko usytuowanymi w hierarchii prostytutek kobietami, które umawiają się z klientami przez telefon.

W czasach obecnych znamienny jest rozwój prostytucji mÄ™skiej Å›wiadczonej kobietom. Tak zwani call-boys to grupa obejmujÄ…ca wszystkich mężczyzn prostytuujÄ…cych siÄ™. Gigolo zaÅ› to mÅ‚odzi mężczyźni pozostajÄ…cy na usÅ‚ugach czÄ™sto bogatych starszych kobiet, sÄ… partnerami także do taÅ„ca i towarzystwa, Å›wiadczÄ… oni z tych samych powodów również usÅ‚ugi homoseksualne (K. ImierliÅ„ski 1990). W realiach polskich odnotowuje siÄ™ rozwarstwionÄ… prostytucjÄ™ od „plebsu” po „arystokracjÄ™”. Do grupy pierwszej zalicza siÄ™: kobiety uliczne — uprawiajÄ…ce nierzÄ…d w gruzach — „gruzinki”, w parkach, bramach, klatkach schodowych oraz „lokalówki”, które udajÄ… siÄ™ z klientami do lokali — najczęściej mieszkaÅ„ sutenerów, kuplerów. Ostatnimi czasy rozwinęła siÄ™ także prostytucja przy drogach szybkiego ruchu, prostytutki uprawiajÄ…ce jÄ… nazywane sÄ… potocznie „tirówkami”. Do warstw górnych należą prostytutki „towarzyskie” dysponujÄ…ce wÅ‚asnym, dobrze urzÄ…dzonym mieszkaniem, utrzymujÄ…ce stosunki z maÅ‚Ä… liczbÄ… klientów, czÄ™sto staÅ‚ych. „Hotelowe” obsÅ‚ugujÄ… klientów w wynajÄ™tych pokojach hotelowych bÄ…dź odwiedzajÄ… goÅ›ci hotelowych (K ImieliÅ„ski 1977).

Odnotowano specyficzne zjawisko, które polega na korelacji rozmiarów prostytucji z nastawieniem spoÅ‚eczeÅ„stwa do uprawiania wolnej miÅ‚oÅ›ci — stosunków przed- i pozamałżeÅ„skich. Kiedy w spoÅ‚eczeÅ„stwie rosnÄ… tendencje promiskuityczne widoczny jest spadek popytu na usÅ‚ugi Å›wiadczone przez prostytutki.
Wszystko zatem zdaje się przemawiać za faktem, że prostytucja w aspekcie społeczno-kulturowym jest po części ubocznym efektem zapanowania wzoru monogamicznego małżeństwa.

Wydaje siÄ™ racjonalne w celu walki z prostytucjÄ… ,aby upowszechniać relacje promiskuityczne i poligamiczne, które jak widzimy caÅ‚kowicie rozwiÄ…zujÄ… problem prostytucji jakiego to problemu nie mieli Nasi przodkowie. Poczekajmy…może z czasem spoÅ‚eczeÅ„stwo zmieni swoje Å›wiatopoglÄ…dowe myÅ›lenie, spojrzy inaczej na życie i nie tylko przez pryzmat modlitewnika i czczenia obrazków i innych „herosów”, może wtedy wraz z prostytucjÄ… obalić siÄ™ da za jednym rzutem i hipokryzjÄ™ i ostracyzm wÅ›ród narodów.



Strona: « poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.