mafiapress
START | RSS | Kody DostДpu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
15.07.2006

12 kolejnych zatrzymanych w największym śledztwie paliwowym na Śląsku

Śląscy policjanci zatrzymali 12 kolejnych osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się fałszowaniem paliwa i wprowadzaniem go do obrotu gospodarczego na podstawie fikcyjnej dokumentacji księgowej.

    To kolejne zatrzymania w największym na Śląsku śledztwie paliwowym, prowadzonym przez śląskich policjantów i bielskich prokuratorów. W całej sprawie zarzuty postawiono już ponad 130 podejrzanym.
    Komisarz Piotr Bieniak z zespołu prasowego śląskiej policji powiedział, że zatrzymani to mieszkańcy województw śląskiego i małopolskiego w wieku od 23 do 53 lat.
"Wśród nich są m.in. główna księgowa oraz dwaj prezesi chorzowskich firm, które produkowały wyroby rozpuszczalnikowe rozprowadzane bezfakturowo na terenie kraju jako komponenty paliw silnikowych" - powiedział Bieniak.
    "Ustalono, że sprawcy dokonali przeniesienia ponad 600 tys. zł poprzez konta kilkunastu podmiotów gospodarczych, tzw. słupów w celu udaremnienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia".
    Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i fałszowanie dokumentacji podejrzanym grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
    W całej sprawie policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, pracujący w grupie zadaniowej pod nadzorem bielskiej prokuratury okręgowej, zatrzymali dotychczas 135 osób. 81 z nich tymczasowo aresztowano, 31 zostało objętych policyjnym dozorem.
    Podejrzani musieli wpłacić poręczenia majątkowe na łączną kwotę prawie 1,4 mln zł. Policjanci szacują, że przestępcy wprowadzili do obrotu nielegalne paliwo o wartości około 56 mln zł złotych.
    Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochody osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe, sprzęt RTV i AGD oraz gotówkę o wartości ponad 3,8 mln zł. W ocenie policji, w śledztwie należy spodziewać się kolejnych zatrzymań.

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.