mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Broń
24.04.2006

BROŃ - POCHODZENIE

Z oczywistych względów, przestępcy nie mogą pozwolić sobie na legalne nabywanie i dysponowanie bronią palną. Na potrzeby "rynku" wytworzyła się specjalna "gałąź", której zadaniem jest jedynie dostarczanie broni.


    Do najczęściej przerobionych „gazówek” należą: Walther kal. 6.35 mm, RM kal. 6.35 mm, Polski P83G, Polski BUSS kal. 7.62 mm, bardzo podobny do TT, Walther PPK 8 mm, Reck, Miami 92 F, kal 9 mm, 15 naboi w magazynku, Becker Hollander kal. 7.65 mm.
    O przerobionej broni gazowej na ostrÄ… mówiÄ… m.in. zeznania zÅ‚ożone przez Artura RogoziÅ„skiego „TuÅ‚a”, z gangu „Oczki”, który powiedziaÅ‚, że w 1993 lub 1994 r., prawa rÄ™ka szefa, czyli Marek Duda „DuduÅ›”, przywiózÅ‚ 6 lub 8 sztuk broni – pistolety gazowe CZ i Walther przerobione na broÅ„ ostrÄ…. BroÅ„ miaÅ‚a pochodzić od Ryszarda Szwarca „Kajtek”, jednego z szefów grupy pruszkowskiej. TakÄ… broÅ„ policjanci przejÄ™li też od czÅ‚onków gangu Stefana K. „KsiÄ…dz”, który przewodziÅ‚ grupie na Warszawskim Å»oliborze.
Od połowy lat 90-ych, gangi rezygnują z tak przerabianej broni na rzecz oryginalnej broni ostrej. Broni pochodzącej bądź z krajowej bądź zagranicznej produkcji. Stało się tak z prostego powodu. Broń gazowa okazała się mimo wszystko zawodna, nieprofesjonalna, nie mogła się równać z bronią policyjną i ewentualną bronią zza wschodniej granicy. Do tego coraz popularniejsza stawała się szybkostrzelna broń automatyczna. Przerabiane pistolety, nie miały szans z pistoletami maszynowymi czy karabinkami. Idąc z duchem czasu, gangsterzy zaczęli wyposażać się w coraz nowocześniejszą i sprawniejszą broń.

Kradzieże broni.


    JednÄ… z metod pozyskiwania broni, zarówno tej starszej jak i nowszej produkcji, jest jej kradzież. WedÅ‚ug Komendy Głównej Policji, rocznie przestÄ™pcy kradnÄ… myÅ›liwym, osobom prywatnym, instytucjom paÅ„stwowym, strażnikom i pracownikom ochrony, okoÅ‚o 500 sztuk różnego rodzaju broni. To wiadomo oficjalnie. Nieoficjalnie natomiast, kradzieży może być wiÄ™cej i ta liczba może dochodzić nawet do 700-800 sztuk. Dzieje siÄ™ tak, dlatego, iż o kradzieżach, policje informujÄ… tylko te osoby i instytucje, które posiadajÄ… jÄ… caÅ‚kowicie legalnie. Kolekcjonerzy, hobbyÅ›ci oraz inne osoby, które broÅ„ posiadajÄ… nielegalnie, o kradzieży, nikogo nie powiadomiÄ….
Częściowo winÄ™ za stratÄ™ broni ponoszÄ… sami jej wÅ‚aÅ›ciciele. BroÅ„ powinna być starannie przechowywana, w miejscu dyskretnym, najlepiej ukrytym sejfie lub przymocowanej do podÅ‚oża kasetce. BroniÄ… w zasadzie nie powinno siÄ™ chwalić, ani w żadnym wypadku nikomu użyczać. JeÅ›li nosimy broÅ„ przy sobie, nigdy nie należy zostawiać jej w samochodzie. Wiele osób nie chce przyznać, że broÅ„ stracili w ukradzionym aucie, ale takÄ… wersjÄ™ potwierdzajÄ… czÄ™sto skruszeni czÅ‚onkowie grup samochodowych. Igor Å?awrynowicz „Patyk”, jeden z warszawskich Å›wiadków koronnych, zeznaÅ‚, że w blisko 500 ukradzionych samochodach, znalazÅ‚ w skrytkach lub pod siedzeniami kilkadziesiÄ…t sztuk broni. Takie opowieÅ›ci nie należą do rzadkoÅ›ci.
    Dużo broni ginie z mieszkaÅ„ i biur, znajdujÄ… jÄ… zazwyczaj wÅ‚amywacze, którzy nastÄ™pnie odsprzedajÄ… jÄ… innym przestÄ™pcom. Zdarza siÄ™ także, że broÅ„ ginie z jednostek wojskowych, jak np. najsÅ‚ynniejszy napad w Polsce na jednostkÄ™ 1132 na warszawskim Bemowie.



Strona: « poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.