mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Broń
24.04.2006

BROŃ - POCHODZENIE

Z oczywistych względów, przestępcy nie mogą pozwolić sobie na legalne nabywanie i dysponowanie bronią palną. Na potrzeby "rynku" wytworzyła się specjalna "gałąź", której zadaniem jest jedynie dostarczanie broni.


Broń pochodząca z jednostek wojskowych.


    O tym, że grupy przestÄ™pcze współpracujÄ… z żoÅ‚nierzami lub byÅ‚ymi wojskowymi, wiadomo od dawna. Nie sÄ… to czÄ™ste przypadki, ale niewÄ…tpliwie majÄ… bÄ…dź miaÅ‚y miejsce. Bardzo rzadko jednostki wojskowe stajÄ… siÄ™ celem przestÄ™pców, ale jak twierdzÄ… eksperci, „nic w wojsku nie dzieje siÄ™ bez wiedzy wojska”. Napady czy kradzieże, które do tej pory siÄ™ zdarzaÅ‚y, byÅ‚y w wiÄ™kszoÅ›ci możliwe, ponieważ przestÄ™pcy mieli informacje pochodzÄ…ce z „wewnÄ…trz”. Mogli to być zarówno szeregowi żoÅ‚nierze odbywajÄ…cy zasadniczÄ… sÅ‚użbÄ™ jak i zawodowi oficerowie.
    NajgÅ‚oÅ›niejszy przypadek wiążący przestÄ™pców z wojskiem, miaÅ‚ miejsce w nocy z 19 na 20 lipca, 1995 r., kiedy to dokonano napadu na magazyn broni w jednostce 1132 na warszawskim Bemowie. Skradziono wówczas 75 pistoletów P-64, 148 magazynków i 828 sztuk amunicji. W sprawie napadu przewijaÅ‚y siÄ™ nazwiska Grzegorza K., znanego ze strzelaniny pod hurtowniÄ… Macro 27 czerwca 1996 r., MirosÅ‚awa J. „Szczur”, który kierowaÅ‚ jednÄ… z pierwszych grup napadajÄ…cych na tiry oraz Marka Czarneckiego „RympaÅ‚ek”, jednego z „kapitanów” gangu pruszkowskiego. Policja podejrzewaÅ‚a, że do napadu doszÅ‚o dziÄ™ki współpracy przestÄ™pców z oficerem MirosÅ‚awem Hermaszewskim.
W 2003 r. miał miejsce proces, w którym oskarżono 65 osób (29 żołnierzy służby zasadniczej, 19 rezerwistów, 14 cywili), którzy z magazynów Marynarki Wojennej wynieśli 500 granatów i ponad 10 tyś sztuk amunicji różnego rodzaju. Według policji, broń nie trafiła do rąk gangów, ale sam fakt tak masowego wynoszenia amunicji, wskazuje na duży bałagan w jednostkach wojskowych.
    Współpraca gangsterów z żoÅ‚nierzami pojawiÅ‚a siÄ™ kilkakrotnie w aktach oskarżenia dotyczÄ…cych przestÄ™pczoÅ›ci zorganizowanej. Åšlad oficera Wojska Polskiego pojawia siÄ™ w akcie „Pruszkowa”, gdy mowa o próbie zamachu na WiesÅ‚awa Niewiadomskiego „Wariat”. Z kolei we WrocÅ‚awiu pojawia siÄ™ chorąży z Wyższej SzkoÅ‚y Oficerskiej. Ten ostatni zwiÄ…zany byÅ‚ z najwiÄ™kszym wrocÅ‚awskim gangiem, którym kierowaÅ‚ Leszek Czarny i Piotr S. „Siwy”.
WedÅ‚ug żandarmerii wojskowej, Polska armia od kilku lat przechodzi „zaÅ‚amanie”. KiedyÅ› pożądana, dziÅ› schodzi na margines. WÅ›ród oficerów szerzy siÄ™ frustracja, wywoÅ‚ana dyscyplinÄ… strachu. Za niÄ… podąża korupcja i Å‚apownictwo.
    OsobnÄ… grupÄ™ stanowiÅ‚y byÅ‚e wojska rosyjskie stacjonujÄ…ce w Polsce. U nich także można siÄ™ byÅ‚o zaopatrzyć w broÅ„, ale jak siÄ™ dzisiaj powszechnie uważa, zakup takiego asortymentu od żoÅ‚nierzy z byÅ‚ego ZSRR byÅ‚ marginalny. Tam bardziej dominowali ludzie z byÅ‚ych sÅ‚użb specjalnych i gangi rosyjskojÄ™zyczne.

Broń pochodząca z przemytu.


    PoczÄ…wszy od 1990 r., wÅ›ród przechwytywanych przez policjÄ™ egzemplarzy broni, odkrywano broÅ„ stosunkowo mÅ‚odÄ…, ale niebÄ™dÄ…cÄ… produkcji krajowej. PoczÄ…tkowo sugerowano, że wiÄ™kszość pochodzi od żoÅ‚nierzy byÅ‚ej Armii Radzieckiej. Szybko jednak odkryto, że broni przybywa proporcjonalnie do iloÅ›ci drobnych handlarzy zza Wschodniej granicy. W tym samym mniej wiÄ™cej czasie, gdy w Polsce rodziÅ‚a siÄ™ rodzima przestÄ™pczość zorganizowana, z terenów byÅ‚ego ZSRR do Polski przybyÅ‚o wielu przestÄ™pców o ambicjach typowo mafijnych. Byli dobrze przygotowani do nowych realiów, wielu z nich to byli żoÅ‚nierze, byli milicjanci, byli czÅ‚onkowie KGB. Posiadali nowoczesne Å›rodki Å‚Ä…cznoÅ›ci, mieli dobrze rozbudowanÄ… sieć informacji posÅ‚ugiwali siÄ™ w peÅ‚ni profesjonalnÄ… broniÄ… np.: AK-42 KaÅ‚asznikow, pistolety Makatowa czy TT. Rosyjska mafia, jak zaczęło siÄ™ jÄ… nazywać, nigdy nie podbiÅ‚a Polskiego Å›wiata przestÄ™pczego, raczej z nim współpracowaÅ‚a. PanowaÅ‚y stosunki partnerskie. Szybko też broÅ„, którÄ… posÅ‚ugiwali siÄ™ rosyjskojÄ™zyczni gangsterzy, zaczÄ™to odkrywać wÅ›ród polskich „mafiosów”.



Strona: « poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.