mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
17.05.2006

Zatrzymanie policjantów chroniących paliwowego barona

W toku śledztwa nr Ap. II Ds.5/04/S Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, w dniu 17 maja 2006 r., funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych KGP zatrzymali 5 osób w wątku związanym z korumpowaniem przez jednego z baronów paliwowych urzędników państwowych, w tym funkcjonariuszy Policji. Zatrzymano m.in. dwóch komendantów powiatowych.

    WÅ›ród zatrzymanych jest dwóch wysokich funkcjonariuszy Policji. SÅ‚awomir T. od 2004 r. sprawuje funkcjÄ™ komendanta powiatowego Policji w Sztumie. W latach 1999-2004 byÅ‚ zastÄ™pcÄ… komendanta powiatowego Policji w Malborku.
    Piotr M. w czasie dokonywania zarzucanych mu czynów byÅ‚ komendantem powiatowym Policji w Malborku. NastÄ™pnie sprawowaÅ‚ kolejno funkcje zastÄ™pcy dyrektora Biura SÅ‚użby Prewencji Komendy Głównej Policji, zastÄ™pcy dyrektora Biura Taktyki Zwalczania PrzestÄ™pczoÅ›ci KGP oraz dyrektora Biura Strategii Komendy Głównej Policji. W lutym 2006 r. zwolniÅ‚ siÄ™ z Policji na wÅ‚asnÄ… proÅ›bÄ™.
    Pozostali zatrzymani to osoby cywilne.
    Piotrowi M. i SÅ‚awomirowi T. zarzuca siÄ™, że w latach 2000-2004 przyjmowali jako odpowiednio komendant powiatowy policji i zastÄ™pca komendanta powiatowego Policji w Malborku staÅ‚Ä… „pensjÄ™” od jednego z baronów paliwowych objÄ™tych Å›ledztwem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. „Wynagrodzenie” to wynosiÅ‚o odpowiednio 20 tys. zÅ‚otych dla komendanta Piotra M. oraz 10 tys. zÅ‚otych dla jego zastÄ™pcy. Innymi formami wynagradzania byÅ‚o umożliwienie zakupu po niższej cenie luksusowych samochodów (Mercedes, Alfa Romeo i inne), a także nieodpÅ‚atne korzystanie z takich pojazdów. Obaj komendanci uczestniczyli też w spotkaniach organizowanych i finansowanych przez „barona paliwowego”. Å?Ä…cznie korzyść majÄ…tkowa osiÄ…gniÄ™ta przez komendanta Piotra M. wyniosÅ‚a co najmniej 400 tys. zÅ‚otych, zaÅ› jego zastÄ™pca SÅ‚awomir T. przyjÄ…Å‚ nie mniej niż 245 tys. Przerwa w wypÅ‚acaniu staÅ‚ego „wynagrodzenia” nastÄ…piÅ‚a w czasie, gdy „baron” przebywaÅ‚ w areszcie.
    W zamian za to obaj komendanci chronili przestÄ™pcze interesy „barona paliwowego”. W szczególnoÅ›ci informowali o planowanych czynnoÅ›ciach Policji, zarówno w postÄ™powaniach przygotowawczych, jak i poza postÄ™powaniem karnym, jeżeli czynnoÅ›ci te mogÅ‚y mieć wpÅ‚yw na dziaÅ‚alność zwiÄ…zanÄ… z nielegalnÄ… produkcjÄ… i obrotem paliwami. WpÅ‚ywali również na czynnoÅ›ci podlegÅ‚ych funkcjonariuszy tak, by nie przyniosÅ‚y one uszczerbku nielegalnej dziaÅ‚alnoÅ›ci „barona”. WiedzÄ…c o popeÅ‚nianych przez niego przestÄ™pstwach, nie podjÄ™li też żadnych kroków w celu Å›cigania jego i innych czÅ‚onków grupy przestÄ™pczej.
    PozostaÅ‚e trzy zatrzymane osoby uczestniczyÅ‚y w próbie nielegalnego przejÄ™cia kilkuset ton oleju opaÅ‚owego przerobionego w taki sposób, by mógÅ‚ on być sprzedany jako olej napÄ™dowy. Produkt ten zabezpieczono w postÄ™powaniu przygotowawczym jako dowód rzeczowy. Sprawcy, podajÄ…c siÄ™ za funkcjonariuszy Policji i PaÅ„stwowej Straży Pożarnej (jeden z nich ubrany byÅ‚ w mundur policjanta, a inny w mundur strażaka) i okazujÄ…c sfaÅ‚szowane pismo prokuratury, usiÅ‚owali przejąć towar, jednakże zapobiegÅ‚a temu interwencja nieskorumpowanych policjantów z miejscowego posterunku. Komendanci Piotr M. i SÅ‚awomir T. dowiedziawszy siÄ™ o interwencji tych funkcjonariuszy, uprzedzili sprawców, dziÄ™ki czemu udaÅ‚o im siÄ™ zbiec z miejsca przestÄ™pstwa. Ich identyfikacja byÅ‚a możliwa dopiero dziÄ™ki czynnoÅ›ciom Å›ledczym Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.
    Piotrowi M. i SÅ‚awomirowi T. zarzuca siÄ™, że w opisany wyżej sposób uczestniczyli w zorganizowanej grupie przestÄ™pczej kierowanej przez „barona paliwowego”. Obaj byli komendanci - zostali aresztowani.



Strona: 1 | 2 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.