mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
09.02.2006

ABW sprawdza spółkę J&S

Agenci dokonują przeszukań w siedzibie firmy w Warszawie i Szczecinie. Szukają dokumentów, które mogą świadczyć o praniu pieniędzy i zawyżaniu prowizji od kontraktów paliwowych.

    Nakaz przeszukania wydaÅ‚a krakowska prokuratura apelacyjna, prowadzÄ…ca najwiÄ™ksze w Polsce Å›ledztwo dotyczÄ…ce mafii paliwowej. Akcja potrwa kilka dni. ABW ma zlecenie zabezpieczenia dokumentacji dotyczÄ…cej importu paliw (dokumentacja finansowa i handlowa). Chodzi zwÅ‚aszcza o kontrakty i relacje J&S Energy ze spółkami ze Szwajcarii, Cypru i innych krajów. W Å›ledztwie pojawiÅ‚y siÄ™ materiaÅ‚y, które trzeba zweryfikować. Ma z nich wynikać, że "w relacjach z zagranicznymi spółkami mogÅ‚o dojść do nielegalnych transakcji, faÅ‚szowania dokumentów i prania brudnych pieniÄ™dzy".
    J&S Group (J&S Energy jest jej spółkÄ… zależnÄ…) wydaÅ‚a oÅ›wiadczenie, że akcja ABW, jest "próbÄ… zdyskredytowania wizerunku firmy", a pojawienie siÄ™ w ich siedzibie o 9 rano 25 funkcjonariuszy ABW byÅ‚o "demonstracjÄ…". Tym bardziej, że w tym samym czasie pojawili siÄ™ uprzedzeni dziennikarze. Media sugerujÄ…, że może chodzić o ujawnione podczas prac komisji Å›ledczej ds. Orlenu tzw. kont szwajcarskich, na które miaÅ‚y trafiać pieniÄ…dze dla polityków?
    PostÄ™powanie prokuratury nie dotyczy J&S, ale podejrzenia prania pieniÄ™dzy przez inne spółki - podkreÅ›la dyrektor, dodajÄ…c, że byÅ‚o już prawie 300 kontroli, które nic nie wykazaÅ‚y. Jego zdaniem, tak bÄ™dzie i teraz.
    J&S, obecnie dziaÅ‚ajÄ…ce jako holding, zaÅ‚ożyli pochodzÄ…cy z Ukrainy WiaczesÅ‚aw (polskie imiÄ™, którego używa to SÅ‚awomir) SmoÅ‚okowski i Grigorij (Grzegorz) Jankielewicz. Obaj przybyli do Polski w poÅ‚owie lat 80., a od 1993 r. majÄ… polskie obywatelstwo. W tym samym roku zarejestrowali na Cyprze firmÄ™ J&S Service and Investment. J&S specjalizuje siÄ™ w handlu ropÄ….
    Już zdobycie pierwszego zamówienia z najwiÄ™kszej polskiej rafinerii w PÅ‚ocku (wówczas Petrochemia PÅ‚ock) i zwiÄ™kszanie dostaw w kolejnych latach wywoÅ‚ywaÅ‚o wiele kontrowersji. J&S wkrótce staÅ‚a siÄ™ najważniejszym dostawcÄ… dla głównego krajowego producenta paliw - PKN Orlen (powstaÅ‚ z poÅ‚Ä…czenia Petrochemii i CPN).
    Chęć zapobiegniÄ™cia przedÅ‚użeniu umowy z tÄ… spółkÄ…, dajÄ…cej jej monopolistycznÄ… pozycjÄ™ w dostawach ropy do Polski, staÅ‚a siÄ™ jednym z powodów zatrzymania ówczesnego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego przez UOP w 2001 r. SLD, który już wówczas rzÄ…dziÅ‚ w Polsce, zmieniÅ‚ zarzÄ…d, ale nowe wÅ‚adze - z nadania SLD - i tak podpisaÅ‚y umowÄ™ z J&S, ograniczajÄ…c tylko jej pozycjÄ™. W 2003 r. udziaÅ‚ J&S w dostawach dla Orlenu spadÅ‚ z 70 do okoÅ‚o 40 proc. Koncern zawarÅ‚ bowiem wieloletni kontrakt z firmami, które kupujÄ… ropÄ™ od przeżywajÄ…cego poważne kÅ‚opoty rosyjskiego Jukosu.
    Kulisami relacji J&S z Orlenem i zatrzymania Modrzejewskiego zajmowaÅ‚a siÄ™ w poprzedniej kadencji Sejmu komisja Å›ledcza ds. Orlenu. Politycy sugerowali zwiÄ…zki firmy z wywiadem Rosji. W specjalnym oÅ›wiadczeniu J&S zaprzeczaÅ‚a, jakoby spółka byÅ‚a zaÅ‚ożona "do celów rosyjskich" i miaÅ‚a kontakty z rosyjskimi sÅ‚użbami specjalnymi.
    Dyrektorem generalnym J&S Group jest Jarek Astramowicz, prezesem J&S Energy Grzegorz Zambrzycki, mecenasem firmy - Jacek Dubois.



Strona: 1 | 2 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.