mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
18.06.2006

Resort finansów a afery paliwowe

"Doniesienia o patologiach w resorcie finansów oraz o spółkach mafii paliwowej trafiały m.in. do Igora Chalupca, w latach 2003-2004 generalnego inspektora informacji finansowej, obecnie prezesa PKN Orlen. Zawsze w wypadku wszelkich faktów lub podejrzeń o bezprawnych działaniach ściśle współpracowano z organami ścigania - "Wprost".

    - "Z dowodów zebranych w prowadzonym obecnie Å›ledztwie wynika, że Ministerstwo Finansów wydawaÅ‚o kolejne rozporzÄ…dzenia w sprawie stawek podatku akcyzowego na oleje sprowadzane z zagranicy na zamówienie jednej firmy - Ekoenergii. I tylko ona z nowych przepisów skorzystaÅ‚a. Zarobione nielegalnie pieniÄ…dze, idÄ…ce w setki milionów zÅ‚otych, przetransferowano do spółek w rajach podatkowych. Parokrotne apele UrzÄ™du Kontroli Skarbowej w Poznaniu, by Ministerstwo Finansów zmieniÅ‚o te przepisy, pozostawaÅ‚y bez odpowiedzi. - Wszystko wskazuje na to, że wÅ‚aÅ›ciciele Ekoenergii kupili te rozporzÄ…dzenia i to badamy w toku Å›ledztwa - mówi oficer CBÅš. Wiceminister finansów PaweÅ‚ BanaÅ›, który powoÅ‚aÅ‚ w tej sprawie specjalnÄ… grupÄ™ Å›ledczÄ…, przyznaje, że wÄ…tek korupcji w procesie legislacyjnym jest poważnie brany pod uwagÄ™.
    W styczniu 2004 r. kaliski oddziaÅ‚ Centralnego Biura Åšledczego wszczÄ…Å‚ Å›ledztwo w sprawie prania pieniÄ™dzy przez poznaÅ„skÄ… spółkÄ™ Ekoenergia, dziaÅ‚ajÄ…cÄ… później pod nazwÄ… Baco Petrel. Firma ta byÅ‚a kluczowym ogniwem sieci spółek zarejestrowanych w USA, na Å?otwie i w Niemczech, handlujÄ…cych olejami opaÅ‚owymi. W tej sprawie 13 osobom już postawiono zarzuty udziaÅ‚u w zorganizowanej grupie przestÄ™pczej i prania pieniÄ™dzy. Udowodniono i zarzucono im wypranie 90 mln zÅ‚ i sprowadzenie nielegalnie oleju opaÅ‚owego, który potem zostaÅ‚ sprzedany jako olej napÄ™dowy.
    Na trop procederu prania pieniÄ™dzy Å›ledczy wpadli po tym, jak otrzymali sygnaÅ‚, że w oddziaÅ‚ach kilku banków, m.in. Pekao SA, BZ WBK i Kredyt Banku, różne osoby próbowaÅ‚y dokonać wpÅ‚at gotówkowych na konto Ekoenergii. WpÅ‚acajÄ…cy podawali fikcyjne dane. Z analizy rachunków firmy wynikaÅ‚o, że tylko w 2003 r. wytransferowaÅ‚a ona do zagranicznych spółek ponad 111 mln zÅ‚. PieniÄ…dze te pochodziÅ‚y z handlu i nielegalnej produkcji paliw. Ostatnio firmie zajÄ™to majÄ…tek wart 20 mln zÅ‚ oraz samolot. Åšwiadkowie potwierdzili, że spółka miesiÄ™cznie zarabiaÅ‚a na czysto 4-5 mln zÅ‚. A proceder trwaÅ‚ od 2001 r. ObciążajÄ…ce zeznania zÅ‚ożyÅ‚ m.in. obywatel Niemiec mieszkajÄ…cy w USA StanisÅ‚aw Krzysztof Giszczak. Swego czasu byÅ‚ znanym biznesmenem, współwÅ‚aÅ›cicielem Banku Wschodniego, towarzystw ubezpieczeniowych i firm leasingowych. O Giszczaku staÅ‚o siÄ™ gÅ‚oÅ›no w 2004 r., gdy zostaÅ‚ porwany. OdzyskaÅ‚ wolność po wpÅ‚aceniu przez rodzinÄ™ 250 tys. euro okupu (ponad 1 mln zÅ‚). Bandyci, próbujÄ…c wydobyć z niego informacje o zagranicznych rachunkach, poÅ‚amali mu nogi.
    Zyski z nielegalnej produkcji i handlu paliwami szefowie Ekoenergii transferowali do specjalnie w tym celu utworzonych spółek, na przykÅ‚ad w USA - Certol na Florydzie, Nafta Trading w Oklahoma City i Heisler. Tropy zaprowadziÅ‚y Å›ledczych także na LitwÄ™, gdzie przesÅ‚uchano kilku pracowników rafinerii Możejki. Ekoenergia i kooperujÄ…ce z niÄ… spółki - wedÅ‚ug relacji jednego z dyrektorów rafinerii Gedyminasa Grygolaitisa - kupowaÅ‚y na Litwie na wielkÄ… skalÄ™ paliwo lotnicze. WedÅ‚ug polskich prokuratorów, sÅ‚użyÅ‚o ono do uszlachetniania blendowanych olejów na Å?otwie, gdzie dziaÅ‚aÅ‚y siostrzane firmy Ekoenergii, na przykÅ‚ad Ekoimpeks. W lutym 2006 r. wszczÄ™to Å›ledztwo na Å?otwie - dotyczy ono korumpowania przez współpracujÄ…ce z EkoenergiÄ… spółki funkcjonariuszy Å‚otewskiej sÅ‚użby celnej. Polskie Å›ledztwo staÅ‚o siÄ™ też przyczynÄ… wszczÄ™cia postÄ™powania w Niemczech i USA."

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.