mafiapress
START | RSS | Kody Dostępu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
24.06.2005

Wojsko zaprzecza, by miało jakikolwiek związek z tzw. mafią paliwową.

J. Zemke, gen. M. Dukaczewski, J. Rasilewicz, (Wiceminister obrony, szef WSI i prezes AMW podczas spotkania z dziennikarzami) - zaprzeczają doniesieniom o związkach z mafią paliwową.

    O nielegalnym mieszaniu paliwa w zbiornikach i na stacjach, które cywilne firmy wynajmowały od Agencji Mienia Wojskowego, donosiły niedawno media. Wiceminister obrony Janusz Zemke mówi, że proceder ten odbywał się długo przedtem, zanim obecna ekipa doszła do władzy. "Musimy się tłumaczyć za coś, co miało miejsce dziesięć, osiem czy sześć lat temu - w sytuacji, kiedy to my ten proceder "ucięliśmy". Ci, którzy powinni kontrolować cywilne firmy, dzisiaj formułują zarzuty wobec wojska. To jest nie do przyjęcia!" - oburzał się Zemke na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
    Wg niektórych mediów, w obiektach dzierżawionych przez Agencję Mienia Wojskowego prywatnym firmom odbywało się nielegalne mieszanie paliw. Potwierdza to prowadząca śledztwo w aferze paliwowej krakowska prokuratura apelacyjna. Jednak, wg rzecznika Jerzego Balickiego, nie ma dowodów związku tych firm z wojskiem. "Nie możemy w tej chwili jednoznacznie powiedzieć, czy były przypadki współudziału w przestępstwie. (...) Gdybyśmy zebrali materiały obciążające, przesłalibyśmy je do prokuratury wojskowej" - zapewnia prkurator Balicki. Resort obrony, Wojskowe Służby Informacyjne i Agencja Mienia Wojskowego argumentują, że nie miały technicznych ani prawnych możliwości kontroli cywilnych firm działających na wojskowych terenach.
    Krzysztof Kluzek, były członek władz PKN Orlen, który zeznawał w tej sprawie przed sejmową komisją śledczą, uważa, że przestępcom życie ułatwiają luki w prawie.
    "Mamy [w Polsce – red.] enklawy, gdzie można robić co się chce - i to się ewidentnie wykorzystuje. Gdyby nie chodziło o takie duże kwoty pieniędzy i o to, że giną ludzie, to można by na to patrzeć zupełnie spokojnie" - mówi Kluzek.

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.