mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
16.05.2005

Generał Mieczysław Kluk

Mieczysław Kluk, były szef śląskiego garnizonu. O jego problemach z mafią paliwową było wiadomo przynajmniej od 2001 roku. Jednak dopiero jesienią 2002 r. odszedł ze stanowiska szefa śląskiej policji, po tym kiedy wyszły na jaw jego kolejne osobiste kontakty z paliwowymi bossami.

    - SpotkaÅ‚em siÄ™ z "baronami paliwowymi" po ich wyjÅ›ciu z aresztu, bo chciaÅ‚em siÄ™ dowiedzieć, czy moi podwÅ‚adni nie próbowali manipulować w Å›ledztwie - tÅ‚umaczyÅ‚ dziennikarzom już jako emeryt policyjny. Oficjalnie odszedÅ‚ z powodu zÅ‚ego stanu zdrowia. Wiadomo, że już wówczas zatrzymano jednego z czÅ‚onków jego rodziny. Jego córka jest SÄ™dziÄ….
    Kilka dni temu generaÅ‚ zostaÅ‚ zatrzymany przez ABW w swojej willi we wsi Izbiska koÅ‚o CzÄ™stochowy.
    Od 1998 r. byÅ‚ komendantem wojewódzkim w Katowicach. Razem z nim z CzÄ™stochowy przyjechaÅ‚o kilkunastu oficerów, którzy zajÄ™li kierownicze stanowiska. Kluk stworzyÅ‚ pierwszy w kraju WydziaÅ‚ do Zwalczania Korupcji, który odkryÅ‚, że ówczesny wojewoda Å›lÄ…ski Marek Kempski otacza siÄ™ ludźmi o niejasnej przeszÅ‚oÅ›ci. Sam komendant też jednak źle dobieraÅ‚ znajomych. Choćby JarosÅ‚awa M., wÅ‚aÅ›ciciela Techmetu z CzÄ™stochowy. Pod koniec 1999 roku Techmet wygraÅ‚ przetarg na dostawy benzyny dla Å›lÄ…skiej policji. PrzyjÄ…Å‚ też 10 tysiÄ™cy litrów benzyny od barona paliwowego PrzemysÅ‚awa Knasia z firmy Note. WybuchÅ‚a afera, kiedy w radiowozach zatarÅ‚y siÄ™ silniki po zatankowaniu faÅ‚szywego paliwa. Kiedy Kluk w październiku 2002 roku rezygnowaÅ‚ ze stanowiska szefa Å›lÄ…skiej policji, mówiÅ‚ o chorobie (cierpi na boreliozÄ™) i spisku podwÅ‚adnych wmanewrowujÄ…cych go w aferÄ™ paliwowÄ….
    Kluk przez lata byÅ‚ jednÄ… z czterech najważniejszych postaci w polskiej policji i żelaznym kandydatem na jej komendanta głównego.
    PrzeÅ‚om w zbieraniu dowodów przeciwko Klukowi nastÄ…piÅ‚ w kwietniu 2005 roku. Policja zatrzymaÅ‚a wówczas przedsiÄ™biorców kontaktujÄ…cych siÄ™ z policjantami, którzy poszli z nimi na nielegalnÄ… współpracÄ™ w zamian za Å‚apówki. W maju z kolei do aresztu trafiÅ‚ kolejny ważny czÅ‚owiek w "wÄ…tku Kluka" - Å›lÄ…ski baron paliwowy Artur Kawalec. W tej samej sprawie majÄ… zostać jeszcze zatrzymani policjanci, którzy również sprzedali siÄ™ mafii paliwowej.
    O Kawalcu zrobiÅ‚o siÄ™ gÅ‚oÅ›no w lipcu 2004 roku, kiedy wyszedÅ‚ z aresztu po wpÅ‚aceniu 2 mln zÅ‚ porÄ™czenia majÄ…tkowego. PieniÄ…dzena kaucjÄ™ pożyczyli jego żonie paulini z Jasnej Góry. Kawalec jest oskarżony o zorganizowanie i kierowanie grupÄ… przestÄ™pczÄ… zajmujÄ…cÄ… siÄ™ praniem brudnych pieniÄ™dzy i razem z Janem Bobrkiem i ZdzisÅ‚awem MarszaÅ‚kiem ze szczeciÅ„skiego BGM odpowiadaÅ‚ z wolnej stopy w toczÄ…cym siÄ™ procesie mafii paliwowej. W ubiegÅ‚ym tygodniu wprost z sali sÄ…dowej trafiÅ‚ jednak znowu do aresztu - tym razem m.in. za pÅ‚atnÄ… protekcjÄ™ i nakÅ‚onienie dolnoÅ›lÄ…skiego policjanta do ujawnienia mu tajnych informacji i dokumentów paliwowego Å›ledztwa. Z zarzutu wynika, że Kawalec podjÄ…Å‚ siÄ™ zaÅ‚atwić sprawÄ™ "usuniÄ™cia" policyjnych dokumentów znalezionych w 2001 roku podczas przeszukania w BGM. W tym celu razem ze wspólnikiem - PrzemysÅ‚awem Knasiem - zÅ‚ożyli siÄ™ na kwotÄ™ 2,4 mln zÅ‚otych i postanowili "zaÅ‚atwić z Klukiem" zniszczenie materiałów. Spotkanie Knasia w willi generaÅ‚a umówiÅ‚ poÅ›rednik. Kluk nie miaÅ‚ już jednak możliwoÅ›ci zaÅ‚atwienia sprawy.



Strona: 1 | 2 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.