mafiapress
START | RSS | Kody DostДpu | Rejestruj
 
TESTN:

Pogranicznicy działali w grupie przestępczej

Trzech funkcjonariuszy straży granicznej z Braniewa i dwóch mieszkańców tej miejscowości zatrzymali policjanci z olsztyńskiego CBŚ wspólnie z funkcjonariuszami spraw wewnętrznych SG i wywiadu skarbowego. Zatrzymanym mężczyznom zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się przemytem na wielką skalę papierosów bez polskich znaków skarbowych przez przejście graniczne w Gronowie. W tej sprawie do tej pory zatrzymano już prawie 30 osób.

Funkcjonariusze trzech służb zatrzymali trzech pograniczników z Braniewa i dwóch mieszkańców twej miejscowości: 38- letniego Bogumiła D oraz 35- letniego Roberta K. Mężczyznom zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa zajmowała się przewożeniem na wielką skalę papierosów bez polskich znaków skarbowych przez przejście graniczne w Gronowie. Nielegalne wyroby tytoniowe przemycane były z Rosji i miały trafiać na polski rynek. Osoby kierujące działalnością grupy werbowały do współpracy funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Służby Celnej. Zwerbowani pogranicznicy i celnicy mieli gwarantować bezpieczny przejazd samochodów z nielegalnym towarem. W zamian za swoją "pracę" otrzymywali drogie alkohole i pieniądze. Skorumpowani funkcjonariusze pozorowali jedynie kontrole aut. Pozostali członkowie grupy byli odpowiedzialni za inne etapy przemytu, w tym zakup, transport czy zbywanie wyrobów tytoniowych.

Funkcjonariusze braniewskiej straży granicznej : 39- letni Leszek O., 36- letni Jacek K. oraz 37- letni Jacek P. to kolejne osoby zatrzymane w tej sprawie.

Do tej pory w sprawie zatrzymano już 28 osób. W grupie znalazło się 8 celników. Ostatnie zatrzymania miały miejsce 3 października, kiedy to zostało zatrzymanych 3 celników na co dzień pełniących służbę na przejściu granicznym w Gronowie.

W sumie postawiono już 50 zarzutów. 19 z nich dotyczy działania w zorganizowanej grupie przestępczej. W stosunku do 11 osób sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. 15 pozostałych zostało objętych dozorem policyjnym. W stosunku do 5 podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe na łączna kwotę 33 tyś zł.

Mimo wczorajszych zatrzymań, sprawa ma nadal charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Wstępnie ustalono, że grupa w okresie od stycznia 2005 do lutego 2007 przemyciła do Polski ponad milion paczek papierosów różnych marek. Skarb Państwa mógł stracić na tym przestępczym procederze ponad półtora miliona złotych.

Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu prowadzi elbląski Wydział Zarządu olsztyńskiego Centralnego Biura Śledczego KGP przy współpracy Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej w Kętrzynie.

Zatrzymanym wczoraj mężczyznom może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.


(KG,KK)


« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.