mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Inne | Raporty i Analizy
29.04.2006

DOKUMENT - 2003 r.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, przyjęta 22 lipca 2003 roku.

(Fragmenty przyjętej strategii.)

NOWE WYZWANIA

    (…)

    Zagrożeniem dla bezpieczeÅ„stwa naszego kraju jest zorganizowana przestÄ™pczość miÄ™dzynarodowa, z uwagi na zarówno charakter jej dziaÅ‚alnoÅ›ci (przemyt broni, niebezpiecznych materiałów oraz ludzi, narkobiznes), jak sposób dziaÅ‚ania (korupcja, pranie brudnych pieniÄ™dzy, destabilizacja systemu finansowego). Obszar Polski, także ze wzglÄ™du na tranzytowe poÅ‚ożenie, staje siÄ™ przedmiotem rosnÄ…cego zainteresowania zorganizowanych miÄ™dzynarodowych grup przestÄ™pczych.
    Wzrasta potencjalne zagrożenie, że obce sÅ‚użby specjalne, a także ugrupowania terrorystyczne, ekstremistyczne oraz zorganizowane grupy przestÄ™pcze mogÄ… podejmować próby uzyskania nieuprawnionego dostÄ™pu do informacji niejawnych, w tym wymienianych w ramach współpracy sojuszniczej. Coraz bardziej realne stajÄ… siÄ™ dla Polski zagrożenia w sferze teleinformatycznej. RoÅ›nie zagrożenie operacjami majÄ…cymi na celu dezorganizacjÄ™ kluczowych systemów informacyjnych instytucji rzÄ…dowych oraz niektórych sfer sektora prywatnego, oddziaÅ‚ujÄ…cych na system bezpieczeÅ„stwa paÅ„stwa, a także operacjami zwiÄ…zanymi z penetracjÄ… baz danych i prowadzeniem dziaÅ‚aÅ„ dezinformacyjnych.

    (...)

3. Wywiad

    Szczególna rola sÅ‚użb wywiadowczych w Å›wietle charakteru nowych zagrożeÅ„ dla bezpieczeÅ„stwa paÅ„stwa polega miÄ™dzy innymi na:
- uzyskiwaniu, analizowaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu właściwym organom informacji mogących mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji RP oraz jej potencjału ekonomicznego i obronnego;
- rozpoznawaniu zagrożeń zewnętrznych godzących w bezpieczeństwo, obronność, niepodległość i nienaruszalność terytorium RP oraz przeciwdziałaniu im;
- rozpoznawaniu podmiotów pozarządowych prowadzących, inspirujących bądź finansujących międzynarodową działalność terrorystyczną, trudniących się przestępczością zorganizowaną lub mających ekstremistyczny charakter;
- rozpoznawaniu międzynarodowego obrotu bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi, narkotykami oraz towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także rozpoznawaniu międzynarodowego obrotu bronią masowej zagłady i zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem tej broni oraz środków jej przenoszenia;
- rozpoznawaniu i analizowaniu zagrożeń występujących w rejonach napięć, konfliktów i kryzysów międzynarodowych oraz podejmowaniu działań mających na celu eliminowanie tych zagrożeń.

4. Wewnętrzne aspekty bezpieczeństwa

    Zapewnienie bezpieczeÅ„stwa obywateli oraz ochrona majÄ…tku narodowego i granic Rzeczypospolitej stajÄ… siÄ™ w coraz wiÄ™kszym stopniu domenÄ… instytucji i sÅ‚użb dziaÅ‚ajÄ…cych w sferze bezpieczeÅ„stwa wewnÄ™trznego paÅ„stwa. Istota zagrożeÅ„ nowego typu polega na tym, że ich źródÅ‚a tkwiÄ… niejednokrotnie w geograficznie oddalonych miejscach, mogÄ… siÄ™ natomiast zmaterializować na terytorium kraju po niekontrolowanym przenikniÄ™ciu przez granice. Tym samym wzrasta znaczenie wewnÄ™trznego aspektu bezpieczeÅ„stwa paÅ„stwa. Do zadaÅ„ paÅ„stwa w tej sferze należy: wzmocnienie porzÄ…dku publicznego i instytucji odpowiedzialnych za jego zapewnienie; przeciwdziaÅ‚anie przestÄ™pczoÅ›ci zorganizowanej i pospolitej, tak aby poprawić poczucie bezpieczeÅ„stwa obywateli; ochrona ludnoÅ›ci przed zagrożeniami i skutkami klÄ™sk żywioÅ‚owych, katastrof ekologicznych oraz
"biozagrożeń" w rodzaju epidemii nieznanych i nieuleczalnych chorób, a także zapewnienie sprawnej i efektywnej ochrony granicy państwowej zgodnie z naszymi zobowiązaniami międzynarodowymi, wynikającymi zwłaszcza z integracji z UE.
Podstawowe zadania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa obywateli realizowane będą przez Policję. Wdrożone zostaną odpowiednie rozwiązania legislacyjne, kontynuowana będzie reorganizacja i informatyzacja policji, a także - dla zwiększenia skuteczności jej działania - nastąpi dokładne określenie uprawnień i obowiązków samorządów w zakresie zwalczania przestępczości w układzie terytorialnym. Niezbędnym elementem programu poprawy bezpieczeństwa publicznego będzie też pobudzanie aktywności społecznej i kształtowanie postaw obywatelskich sprzyjających podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego - w skali ogólnokrajowej i lokalnej. Działania legislacyjne będą służyły stworzeniu precyzyjnych regulacji prawnych umożliwiających skuteczne działanie wszystkich instytucji i służb powołanych do zapobiegania i zwalczania przestępczości.
Celem zmian struktury organizacyjnej policji będzie zwiększenie liczby funkcjonariuszy pełniących służbę patrolowo-prewencyjną i zadania dochodzeniowo-śledcze, a także mobilności sił policyjnych i zracjonalizowanie ich rozmieszczenia w skali całego kraju. Jednocześnie przeprowadzona zostanie kompleksowa komputeryzacja policji, co umożliwi szybki dostęp do niezbędnych danych i ujednolici system łączności policyjnej. Policja polska będzie uczestniczyć w międzynarodowych instytucjach współpracy policyjnej, zwłaszcza w Interpolu i Europolu, a także będzie rozwijać zdolności pod kątem udziału w międzynarodowych operacjach o charakterze policyjnym na obszarach kryzysowych. Ważnym czynnikiem sprzyjającym skuteczności działań policji jest sprecyzowanie uprawnień i obowiązków samorządów w zakresie zwalczania przestępczości. Ocena rzeczywistego stanu zagrożeń przestępczością oraz decyzje i odpowiedzialność za rozmieszczenie sił porządkowych na danym terenie pozostają w kompetencji władz samorządowych, którym muszą być zapewnione stosowne środki finansowe. Do współpracy z policją i samorządami, zwłaszcza w zakresie edukacji i profilaktyki, powinny być włączane organizacje pozarządowe oraz inne fora obywatelskiej aktywności. Odpowiedzialną funkcję w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego pełnią służby specjalne, w tym kontrwywiad. Realizują one, zgodnie z obowiązującym prawem, główne zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wewnętrznego RP, zwłaszcza poprzez:
- rozpoznawanie zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku konstytucyjnego, w szczególności suwerenności, nienaruszalności terytorium i obronności państwa, zapobieganie im i ich zwalczanie;
- rozpoznawanie i zwalczanie przestępstw terrorystycznych, szpiegostwa, naruszenia tajemnicy państwowej, godzących w podstawy ekonomiczne państwa, korupcji osób pełniących ważne funkcje publiczne; przestępstw dotyczących produkcji i obrotu towarami, technologiami i usługami o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa; przestępstw nielegalnego wytwarzania, posiadania i obrotu bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi, bronią masowej zagłady i środkami jej przenoszenia oraz narkotykami,
- podejmowanie przedsięwzięć związanych z kontrwywiadowczą ochroną kraju, zwłaszcza w zakresie odpowiedzialności za funkcjonowanie strategicznych elementów infrastruktury gospodarczo-obronnej;
- zwalczanie, wespół z policją i innymi służbami państwowymi, transgranicznych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa;
- wykonywanie - w zakresie ochrony informacji niejawnych, w tym także wymienianych w ramach współpracy sojuszniczej i międzynarodowej - zadań służby ochrony państwa i krajowej władzy bezpieczeństwa określonych w ustawach oraz umowach międzynarodowych.
    Ochrona infrastruktury teleinformatycznej. Zwalczanie zagrożeÅ„ dla rzÄ…dowych systemów i sieci teleinformatycznych należy do kompetencji wyspecjalizowanych komórek cywilnych i wojskowych sÅ‚użb paÅ„stwowych. Ich zadaniem jest zwalczanie przestÄ™pczoÅ›ci komputerowej wymierzonej w rzÄ…dowÄ… i samorzÄ…dowÄ… infrastrukturÄ™ telekomunikacyjnÄ…, w tym przeciwdziaÅ‚anie atakom na jej elementy.
    Do zapewnienia należytej ochrony tej infrastruktury niezbÄ™dny jest rozwój i utrzymanie zdolnoÅ›ci do zapobiegania wszelkim zakłóceniom, jakie mogÄ… wystÄ…pić w tej sferze, a także zdolnoÅ›ci do koordynacji procesów dochodzeniowych w ramach instytucji posiadajÄ…cych elementy rzÄ…dowej infrastruktury teleinformatycznej. Wyznaczone sÅ‚użby bÄ™dÄ… podejmować dziaÅ‚ania wspólnie z sojusznikami, a także producentami i dostawcami urzÄ…dzeÅ„ oraz oprogramowania informatycznego, krajowymi operatorami telekomunikacyjnymi i dostawcami usÅ‚ug internetowych, oÅ›rodkami badawczymi i szkoleniowymi.
    Aby podejmowane dziaÅ‚ania w tej dziedzinie byÅ‚y skuteczne, należy w sposób priorytetowy podejść do rozwoju i wdrażania rodzimej kryptografii oraz dostosować przepisy prawa telekomunikacyjnego, które wraz z szybkim postÄ™pem technologicznym mogÄ… siÄ™ okazać niewystarczajÄ…ce do zapewnienia bezpieczeÅ„stwa chronionej infrastrukturze teleinformatycznej.
Ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa ludności, majątku trwałego oraz szerzej - bezpieczeństwa państwa, odgrywają urzędy państwowe, agencje, inspekcje, straż i służby wyspecjalizowane. Należą do nich Straż Graniczna, Straż Pożarna, w tym jej ochotnicze oddziały, krajowy system ratownictwa, zwłaszcza ratownictwa medycznego, morska służba poszukiwawcza i ratownicza.
Szczególna rola Straży Granicznej wynika z jej zadania skutecznej ochrony granicy państwowej. Wysokie rygory, które powinny charakteryzować pracę Straży Granicznej, są również pochodną postanowień układu z Schengen, które będą nas wiązać, a także intensywności i specyfiki wyzwań oraz zagrożeń płynących ze strefy euroazjatyckiej.

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.