mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
01.06.2006

Umorzono wojskowy wÄ…tek afery paliwowej

Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Warszawie (WPG) uznała, że nie było żadnego udziału wojska w aferze paliwowej i prawomocnie umorzyła śledztwo w tej sprawie.

    "Åšledztwo umorzyliÅ›my już jakiÅ› czas temu, stwierdzajÄ…c ponad wszelkÄ… wÄ…tpliwość, że żoÅ‚nierze nie brali żadnego udziaÅ‚u w caÅ‚ym procederze" - powiedziaÅ‚ w Å›rodÄ™ mjr Grzegorz Skrzypek, rzecznik prasowy tej prokuratury.
    JesieniÄ… 2005 r. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie (PA) - prowadzÄ…ca główne Å›ledztwo w sprawie afery - przekazaÅ‚a Wojskowej Prokuraturze OkrÄ™gowej w Warszawie (WPO) część swych materiałów. W kilku przypadkach akta PA wskazywaÅ‚y bowiem, iż na terenie jednostek wojskowych odbywaÅ‚ siÄ™ proceder nielegalnego mieszania paliw (czyli uzyskiwania droższego oleju napÄ™dowego z taÅ„szego - opaÅ‚owego). Przypadki te dotyczyÅ‚y jednak stacji paliw i zbiorników wydzierżawionych przez wojsko innym podmiotom gospodarczym. PA nie znalazÅ‚a dowodów na udziaÅ‚ wojskowych w aferze. W październiku 2005 r. WPO rozesÅ‚aÅ‚a do wÅ‚aÅ›ciwych miejscowo prokuratur garnizonowych poszczególne materiaÅ‚y przekazane przez PA.
    W czerwcu 2005 r. ówczesny wiceszef MON Janusz Zemke mówiÅ‚, że w latach 1990-2000 przepisy umożliwiaÅ‚y jednostkom wojska prowadzenie ubocznej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Niektóre wydzierżawiaÅ‚y zbiorniki paliw. Z kontroli MON wynika, iż nasilenie dzierżaw przypadÅ‚o na lata 1990-96. Od 2002 r. zmieniono zaopatrywanie wojska w paliwo: wczeÅ›niej mogÅ‚y je kupować jednostki wojskowe, teraz - Agencja Mienia Wojskowego.
    KomentujÄ…c wówczas informacje mediów, że wojsko jest uwikÅ‚ane w aferÄ™ paliwowÄ…, Zemke odparÅ‚: "Przychodzi siÄ™ nam tÅ‚umaczyć z czegoÅ›, co byÅ‚o 8-10 lat temu i co uciÄ™liÅ›my". Zemke zaznaczyÅ‚, że nie byÅ‚o żadnych spraw karnych zwiÄ…zanych z tym, by ktoÅ› z wojska podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ odnoÅ›nie paliw w zamian za Å‚apówkÄ™.
    Szef Wojskowych SÅ‚użb Informacyjnych gen. Marek Dukaczewski podkreÅ›laÅ‚ wtedy, że nadzór nad dzierżawionymi zbiornikami nie leży w kompetencji WSI, tylko cywilnych sÅ‚użb specjalnych.
    Åšledztwo PA dotyczy procederu handlu paliwami z wyÅ‚udzeniem akcyzy przez różne spółki i prania brudnych pieniÄ™dzy. MateriaÅ‚y w tej sprawie trafiÅ‚y do Krakowa z dziesiÄ™ciu innych prokuratur w kraju. Jest to najwiÄ™ksze Å›ledztwo paliwowe w Polsce.
    Jednym z głównych wÄ…tków sprawy jest dziaÅ‚anie na szkodÄ™ interesu publicznego przez funkcjonariuszy agend paÅ„stwowych i przedstawicieli Skarbu PaÅ„stwa w spółkach; drugim - wÄ…tek korzyÅ›ci materialnych w zwiÄ…zku z importem ropy i dostawÄ… jej przez poÅ›redników do rafinerii; jeszcze innym - wÄ…tek tzw. prowizyjny, czyli korzyÅ›ci materialnych w obrocie wewnÄ™trznym. W toku Å›ledztwa wyÅ‚oniÅ‚y siÄ™ kolejne wÄ…tki, dotyczÄ…ce m.in. rafinerii w Trzebini, niegospodarnoÅ›ci w PKN Orlen oraz ewentualnej współpracy sÅ‚użb
specjalnych z Konsorcjum Victoria
.

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.