mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
16.03.2006

Emerytowany oficer śląskiego oddziału CBŚ trafił do aresztu

Podinsp. Wiesław G., oficer śląskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego został aresztowany na zlecenie krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej.

    Już w lipcu 2005 r. oficer, miaÅ‚ problemy z prawem. Wówczas jego córce postawiono zarzut udziaÅ‚u w mafii paliwowej. Jak okazaÅ‚o siÄ™ robiÅ‚a to nie tylko za wiedzÄ…, ale i przy pomocy ojca. ByÅ‚emu oficerowi zarzucono udziaÅ‚ w zorganizowanej grupie przestÄ™pczej, korupcjÄ™ (branie Å‚apówek) i ujawnianie tajemnicy sÅ‚użbowej.
    Wszystko wskazuje na to, że kiedy gen. MieczysÅ‚aw Kluk odszedÅ‚ na emeryturÄ™, to G. zostaÅ‚ "upolowany" przez mafiÄ™ paliwowÄ… i staÅ‚ siÄ™ jej wtyczkÄ… w komendzie. MiaÅ‚ ostrzegać gangsterów przed akcjami policji i kontrolami z urzÄ™dów skarbowych.
    WiesÅ‚aw G. to oficer z prawie 30-letnim stażem. Dobry gliniarz, który do CBÅš przeszedÅ‚ zaraz po jego stworzeniu. Jego koledzy byli w szoku. Nie wierzyli, aby podinspektor wiedziaÅ‚ o awanturze w jakÄ… wdaÅ‚a siÄ™ jego córka. OkazaÅ‚o siÄ™ jednak, że gdy córka G. przejęła część udziałów podejrzanej spółki, umorzono Å›ledztwo prowadzone w jej sprawie przez katowickich policjantów.
    ChodziÅ‚o o katowickÄ… spółkÄ™, która zdaniem policji zostaÅ‚a powoÅ‚ana tylko po to, by przepuszczać przez niÄ… faÅ‚szywe faktury za paliwo. Jej wÅ‚aÅ›cicielkÄ… byÅ‚a Henryka P. ZostaÅ‚a aresztowana. Postawiono jej zarzut udziaÅ‚u w zorganizowanej grupie przestÄ™pczej i poÅ›wiadczenia nieprawdy w dokumentach. Jej bliskÄ… znajomÄ… byÅ‚a Agnieszka G., córka oficera CBÅš, która pracowaÅ‚a wraz z HenrykÄ… P. Także zostaÅ‚a aresztowana i także postawiono jej zarzuty udziaÅ‚u w mafii paliwowej.
    Jak wiadomo nieoficjalnie wszystko to dziaÅ‚o siÄ™ pod koniec czerwca 2005 roku. Policjanci z wydziaÅ‚u do walki z przestÄ™pczoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… ÅšlÄ…skiej Komendy Policji zatrzymali wówczas 8 osób (w tym 2 kobiety) w wieku od 32 do 56 lat. Z ustaleÅ„ policjantów wynika, że zatrzymani prowadzili interesy w latach 2003-2005 na terenie województwa Å›lÄ…skiego. Pod przykrywkÄ… dwóch legalnie dziaÅ‚ajÄ…cych stacji paliw zaopatrywali siÄ™ w dwóch Å›lÄ…skich firmach w tzw. puste faktury, poÅ›wiadczajÄ…ce legalność zakupu paliwa w rafineriach. JednÄ… z nich byÅ‚a ta prowadzona przez HenrykÄ™ P. i córkÄ™ oficera CBÅš.
    Obie stacje benzynowe posiadaÅ‚y podwójny system zbiorników, w których znajdowaÅ‚o siÄ™ zarówno paliwo zakupione legalnie, jak i to wyprodukowane domowym sposobem. Wartość tego drugiego to co najmniej 8,5 mln zÅ‚.

    Podinspektor WiesÅ‚aw G. to jeden z najlepszych oficerów w historii Å›lÄ…skiego Centralnego Biura Åšledczego. (...) G. miaÅ‚ współpracować z mafiÄ… w latach 2002-2005. Zdaniem Å›ledczych przekazywaÅ‚ gangsterom informacje o podejmowanych przez policjÄ™, prokuraturÄ™ i urzÄ™dy skarbowe dziaÅ‚aniach wymierzonych w firmy paliwowe. MiaÅ‚ także ostrzegać o planowanych kontrolach wyjeżdżajÄ…cych z Rafinerii Trzebinia cystern z komponentami niezbÄ™dnymi do nielegalnej produkcji paliwa. Za każdÄ… informacjÄ™ miaÅ‚ dostawać 10 tys. zÅ‚. Kilka miesiÄ™cy temu podinspektor G. odszedÅ‚ na emeryturÄ™, bo jego córka i konkubina trafiÅ‚y za kratki. Wtedy wyszÅ‚o na jaw, że na zlecenie mafii paliwowej miaÅ‚y wystawiać faÅ‚szywe faktury potwierdzajÄ…ce handel komponentami. (...) To on znalazÅ‚ poszukiwanego przez pięć lat listem goÅ„czym znanego Å›lÄ…skiego biznesmena Ryszarda Boguckiego. (...) PomógÅ‚ także w likwidacji najwiÄ™kszego w kraju kanaÅ‚u przerzutowego samochodów z Niemiec do Rosji. Przed przejÅ›ciem na emeryturÄ™ kierowaÅ‚ werbowaniem w półświatku policyjnych informatorów. (...) Prokuratura twierdzi jednak, że dowody winy oficera sÄ… mocne. Razem z nim zatrzymano bowiem kieleckiego biznesmena, który miaÅ‚ mu wrÄ™czać Å‚apówki. Mężczyzna zÅ‚ożyÅ‚ obszerne wyjaÅ›nienia. - Nie mamy wÄ…tpliwoÅ›ci, że G. miaÅ‚ wiedzÄ™ o sprawach paliwowych. (...) WczeÅ›niej, w latach 2000 - 2002 generaÅ‚ MieczysÅ‚aw Kluk, wziÄ…Å‚ od gangsterów 700 tys. zÅ‚ Å‚apówek. W zamian przekazaÅ‚ im m.in. tajne dokumenty o powstaniu w CBÅš zespołów do walki z mafiÄ… paliwowÄ…. ZawieraÅ‚y nazwiska funkcjonariuszy i nazwy firm, którymi mieli siÄ™ zajmować. JesieniÄ… 2002 r. Kluk odszedÅ‚ jednak na emeryturÄ™ i straciÅ‚ dostÄ™p do policyjnych informacji. - Wtedy mafia zwerbowaÅ‚a podinspektora G. - twierdzi prokuratura.

 

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.