mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
28.05.2006

Afery paliwowe pod ochroną Ministerstwa Finansów

Decyzje urzędników Ministerstwa Finansów i urzędów skarbowych mogły być korzystne dla spółek mafii paliwowej - "Wprost".


    Korzystne decyzje wydawano także w stosunku do innych podejrzanych o przestÄ™pstwa skarbowe firm paliwowych: Ship Service Jerzego K. (aresztowanego w czerwcu 2005 r.) oraz Petrocargo. Konkurenci baronów obracajÄ…cy paliwem żeglugowym zawiadamiali Ministerstwo Finansów o popeÅ‚nieniu przestÄ™pstwa, ale ministerstwo nie reagowaÅ‚o. Nie reagowaÅ‚o także wtedy, gdy o nadużyciach alarmowaÅ‚a w 2003 r. Najwyższa Izba Kontroli, zalecajÄ…c kontrolÄ™ resortowÄ… oraz zwolnienie winnych.
    Jeden z zatrzymanych przez CBÅš urzÄ™dników Ministerstwa Finansów zostaÅ‚ przez prasÄ™ okrzykniÄ™ty głównym legislatorem tego resortu. To on miaÅ‚ brać udziaÅ‚ w opracowywaniu projektów ustaw i rozporzÄ…dzeÅ„, sporzÄ…dzaniu ekspertyz. Policjanci badajÄ…, czy przygotowujÄ…c nowe prawo, nie robiÅ‚ tego na konkretne zlecenie. Prokuratorzy sprawdzÄ…, czy w resortach nie pisano prawa na zamówienie konkretnych firm, lobbystów bÄ…dź przestÄ™pców. Å»e tak bywaÅ‚o, dowodzÄ… przepisy o akcyzie na paliwa czy regulujÄ…ce rynek paliwa żeglugowego. 28 marca 2000 r. Ministerstwo Finansów wydaÅ‚o rozporzÄ…dzenie o naÅ‚ożeniu akcyzy na paliwa żeglugowe. PÅ‚atnikiem akcyzy byÅ‚ od tej pory nie tylko importer i producent paliwa, ale także jego sprzedawca. Poprawka wprowadzona do tego rozporzÄ…dzenia 15 grudnia 2000 r. (szefem resortu byÅ‚ wtedy JarosÅ‚aw Bauc) zwolniÅ‚a z tego obowiÄ…zku firmy Arkadiusza Grochulskiego i Jerzego K. RozporzÄ…dzenie obowiÄ…zywaÅ‚o przez rok, bo tyle akurat trzeba byÅ‚o czasu, aby mafia paliwowa poradziÅ‚a sobie z konkurencjÄ….
    ZadziwiajÄ…ce byÅ‚y czÄ™ste zmiany wydawanych przez Ministerstwo Finansów rozporzÄ…dzeÅ„ dotyczÄ…cych akcyzy. Zanim 15 grudnia 1999 r. Ministerstwo Finansów wydaÅ‚o rozporzÄ…dzenie dotyczÄ…ce ulg w akcyzie, producentom oleju napÄ™dowego przysÅ‚ugiwaÅ‚y ulgi akcyzowe, jeÅ›li w procesie technologicznym wykorzystywali tzw. oleje przepracowane. RozporzÄ…dzenie z grudnia 1999 r. rozszerzyÅ‚o ulgÄ™ o tzw. wody zaolejone (można byÅ‚o korzystać z ulg, gdy w procesie produkcyjnym oleju napÄ™dowego stosowano wodÄ™ pochodzÄ…cÄ… na przykÅ‚ad z mycia maszynowni na statkach). Prokuratorzy rozpracowujÄ…cy mafiÄ™ paliwowÄ… podejrzewajÄ…, że rozporzÄ…dzenie wydano na zamówienie Jerzego K. z Ship Service. W ciÄ…gu roku obowiÄ…zywania tego przepisu firma Jerzego K. miala zarobić dodatkowo okoÅ‚o 20 mln zÅ‚.
Z ustaleń Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie wynika, że pierwsze akty prawne korzystne dla baronów paliwowych Ministerstwo Finansów wydało już w 1996 r. Za to rozporządzenia podatkowe promujące konkretne firmy wydawano od początku lat 90. Przypomnijmy choćby rozporządzenie z 25 lutego 1991 r. w sprawie nałożenia podatku obrotowego na niektóre towary sprowadzone przez osoby fizyczne lub nadesłane tym osobom z zagranicy. Miało ono vacatio legis wyznaczone do 2 marca 1991 r. W ciągu trzech dni na przełomie lutego i marca 1991 r. na przejściach granicznych do odprawy celnej ustawiły się długie kolejki samochodów sprowadzanych przez wtajemniczone firmy. Rozporządzenie znowelizowano już po 15 dniach. Tym razem wyznaczono czternastodniowe vacatio legis. Po co wprowadzano specjalne rozporządzenie tylko na dwa tygodnie?
To w resorcie finansów zbiega się wiele tropów łączących liczne afery. (...) Dotychczasowe śledztwo pokazuje, że skorumpowani urzędnicy mogli działać nawet przez 10 lat, bo korzystali z osłony polityków i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Prokuratorzy zajmujący się mafią paliwową polecili na przykład sprawdzić pochodzenie majątku trzech ministrów z rządów Jerzego Buzka i Leszka Millera, podejrzewanych o osłanianie mafii paliwowej."

 



Strona: « poprzednia | 1 | 2

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.