mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
17.09.2005

Podejrzana decyzja prokuratury dała czas skorumpowanym policjantom

Å?ódzka prokuratura umorzyÅ‚a w 2001 r. Å›ledztwo w sprawie wycieku tajnych dokumentów do mafii paliwowej. Decyzja ta o kilka lat wydÅ‚użyÅ‚a poszukiwanie policjantów chroniÄ…cych paliwowÄ… oÅ›miornicÄ™. - "Å»ycie Warszawy".

        Sprawa dotyczy tzw. wÄ…tku korupcyjnego Å›ledztwa paliwowego. W maju zatrzymano gen. MieczysÅ‚awa Kluka. ByÅ‚y szef Å›lÄ…skiej policji podejrzany jest o sprzedaż mafii tajnych dokumentów za 400 tys. zÅ‚. Na trop Kluka naprowadziÅ‚o Å›ledczych znalezienie 14 marca 2001 r. w siedzibie spółki BGM tajnych policyjnych dokumentów. W teczce jednego z wÅ‚aÅ›cicieli, Jana Bobrka, znaleziono m.in. decyzjÄ™ o powoÅ‚aniu specjalnej grupy do walki z mafiÄ… paliwowÄ… z nazwiskami policjantów oraz analizÄ™ z wrocÅ‚awskiej policji na temat firm zamieszanych w oszustwa. Po znalezieniu dokumentów baronowie paliwowi za 2,4 mln zÅ‚ Å‚apówki doprowadzili do podmienienia ich na kserokopie. ChodziÅ‚o o to, by Å›ledczy, np. po odciskach palców, nie dotarli do funkcjonariuszy, którzy przekazali dokumenty w rÄ™ce mafii.
    Åšledztwo w tej sprawie wszczÄ…Å‚ 24 kwietnia 2001 r. wydziaÅ‚ przestÄ™pczoÅ›ci zorganizowanej łódzkiej prokuratury okrÄ™gowej. W dniu 4 czerwca 2001 r. decyzjÄ… Kazimierza Olejnika (odpowiedzialnego wówczas za wydziaÅ‚ przestÄ™pczoÅ›ci zorganizowanej), przedÅ‚użono je o trzy miesiÄ…ce, ale już 13 czerwca Å›ledztwo zostaÅ‚o umorzone. – Nie zrobiono ekspertyzy znalezionych dokumentów, a sprawa byÅ‚a prowadzona tak, jakby komuÅ› zależaÅ‚o na nieujawnianiu niektórych wÄ…tków.
    Po naleganiach krakowskich prokuratorów Å›ledczy z Å?odzi zdecydowali siÄ™ w grudniu 2002 r. na zrobienie ekspertyz dokumentów znalezionych w siedzibie BGM. Przeprowadzono je bez materiałów porównawczych i wynik byÅ‚ oczywisty: brak winnych. W Å?odzi mieli materiaÅ‚ wskazujÄ…cy na skorumpowanie gen. Kluka i innych policjantów i nie zrobili nic, by ich rozpracować.
    W 2003 r. sprawa trafiÅ‚a do krakowskiej prokuratury apelacyjnej. Marek WeÅ‚na, szef specgrupy zwalczajÄ…cej mafiÄ™ paliwowÄ…, od razu zadecydowaÅ‚ o zleceniu przeprowadzenia rzetelnej ekspertyzy. Biegli zbadali, w jakich miejscach dokumenty mogÅ‚y być skserowane i gdzie mogÅ‚o dojść do podmiany. KonsekwencjÄ… Å›ledztwa byÅ‚o zatrzymanie gen. Kluka oraz policjantów odpowiedzialnych za podmienienie. – UdaÅ‚o nam siÄ™ ustalić, kto miaÅ‚ kontakt z dokumentami i jak dzielono pieniÄ…dze na Å‚apówki. Zatrzymanych zostaÅ‚o już dziesięć osób. – Zdaniem policjantów zwalczajÄ…cych mafiÄ™ paliwowÄ…, w sprawie łódzkiej prokuratury powinno być wszczÄ™te odrÄ™bne Å›ledztwo.

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.