mafiapress
START | RSS | Kody Dostępu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
16.07.2005

Ministerstwo Finansów firmowało projekty przepisów, które przygotowywała mafia paliwowa

Na twardych dyskach komputerów, zabezpieczonych przez prokuraturę w szczecińskiej spółce BGM, są dowody, że to właśnie tam częściowo przygotowano rozporządzenie ministra finansów o podatku akcyzowym od paliw.

        To był tylko jeden paragraf, ale najbardziej istotny, dający prawo do sprzedaży bez akcyzy paliwa do kutrów czterem spółkom, w tym BGM i Ship Service - mówi Marek Wełna z krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej, szef zespołu prokuratorów prowadzących największe w kraju śledztwo paliwowe. Prokuratura bada czy postawić zarzuty urzędnikom resortu finansów, odpowiedzialnym za te przepisy. Założyciele BGM są oskarżeni o kierowanie mafią paliwową, a prezes Ship Service Jerzy Krzystyniak właśnie trafił do aresztu za oszukanie PKN Orlen.

    19 lipca 2005 r. "Rzeczpospolita" napisała - "Ministerstwo Finansów czeka na opinię prokuratury w sprawie prasowych zarzutów"
   
    "Prokuratura ustaliła, że w rozporządzeniu ministra finansów znalazły się przepisy korzystne dla mafii paliwowej, przygotowane przez mafijne firmy. Sprawą zajęło się kierownictwo resortu finansów. (...) Z prasy dowiadujemy się, że w komputerze BGM znaleziono fragmenty przepisów rozporządzenia przed jego wydaniem. Na razie nie dopatrujemy się w tym przestępstwa. Być może było to wynikiem uzgodnień treści przepisów z firmą, co się zdarza. Czekamy na stanowisko prokuratury w tej sprawie. Aferę ujawniła krakowska Prokuratura Apelacyjna, która prowadzi śledztwo przeciwko aferom paliwowym. Na dyskach komputerów w spółce BGM, znalazła dowody, że to właśnie tam przygotowano częściowo rozporządzenie ministra finansów zwalniające niektóre firmy z podatku akcyzowego od paliw dla kutrów rybackich. Chodzi tu o rozporządzenie z grudnia 2000 r., wydane przez Jarosława Bauca, który jako minister finansów zwolnił na rok 2001 r. z podatku akcyzowego od paliwa sprzedawanego do kutrów cztery spółki, w tym BGM i Ship Service, obie znane bardzo dobrze organom ścigania. Założyciele BGM są oskarżeni o kierowanie mafią paliwową, a prezes Ship Servive przebywa w areszcie za oszukanie PKN Orlen. Teraz okazało się, że to one same, dzięki kontaktom z politykami i urzędnikami, załatwiły sobie uprzywilejowaną pozycję. Tańsze paliwo bez akcyzy nie trafiało bowiem do rybaków, lecz po prostu na rynek, zwielokrotniając zyski spółek, a zmniejszając dochody skarbu państwa. Ile na procederze stracił, dotychczas nie ustalono. Obie firmy miały znakomite układy polityczne. BGM Petrodatrade Poland sp. z o.o. w 1998 roku przekazała pieniądze na kampanie partii politycznych AWS i SLD. Ship Service m.in. współfinansował kampanię Aleksandra Kwaśniewskiego. Kiedy Bauc zwolnił obie firmy z podatku akcyzowego, "Trybuna" napisała tekst pt. "RS AWS dostała 100 tys. zł darowizny i się odwdzięcza. Dobroczyńca Bauc" (27 marca 2001 r.). Bauc zaprzeczał zarzutom "Trybuny", jednak ulgi nie cofnął. Rok później SLD zrobił jednak dokładnie to samo - zwolnił BGM z podatku. Po wygranych przez SLD wyborach zdecydowano tylko, że listę podmiotów zwolnionych z akcyzy przy handlu paliwem dla rybaków będzie tworzył minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem infrastruktury. W styczniu 2005 roku na pierwszym miejscu wpisano BGM, a na czwartym Ship Service. Nikt wiarygodności tych spółek nie sprawdzał."

 

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.