mafiapress
START | RSS | Kody DostДpu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Samochody
28.05.2006

Akt oskarżenia - kwiecień 2006 r. - Gang

VI Ds 12/06/S - Prokurator Okręgowy w Gorzowie Wlkp. skierował akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi Sz. i 34 innym osobom podejrzanym o dokonanie szeregu kradzieży samochodów zaistniałych głównie na terenie miasta Słubice oraz w innych miejscowościach województwa lubuskiego i ościennych w latach 1999-2003.


    W oparciu o całość zeznań świadka koronnego zarzuty współudziału w popełnieniu poszczególnych przestępstw przedstawiono osobom wskazanym przez Andrzeja ?. jako współsprawców dokonanych przez niego czynów.
    Udział w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Sebastiana Sz. jak zostało to wskazane wyżej ma swój początek w roku 1999 roku, gdy Andrzej ?. zaczął dokonywać kradzieży z braćmi Piotrem i Wojciechem P., a następnie także z Pawłem K. Samochody kupowali od nich Krzysztof Z. z Żar oraz Vasyl P., który był znajomym braci P. Piotr P. wraz mieszkańcami Warszawy Zbigniewem D. i Tomaszem A. zajmowali się także dokonywaniem napadów na kierowców luksusowych samochodów na trasie A-2 metodą na tzw. „kolec”. Począwszy od 2000 roku rynek paserów kradzionych samochodów w rejonie Słubic zdominował Sebastian Sz.. Pełnił on w grupie funkcję kierowniczą i organizacyjną. To na jego zlecenie i najczęściej pod jego konkretne zamówienia dokonywane były kradzieże. Sebastian Sz. organizował i przekazywał dla członków grupy dokonujących kradzieży urządzenia elektroniczne przeznaczone do pokonywania zabezpieczeń konkretnych marek i modeli samochodów oraz tzw. sztosy służące do pokonywania zamków samochodowych i stacyjek . Wreszcie Sebastian Sz. przekazywał dla poszczególnych złodziei pieniądze za skradzione pojazdy oraz organizował dalszy zbyt tych pojazdów. W ramach grupy funkcjonował określony podział ról: Andrzej ?., Jarosław H., Remigiusz M., Piotr P., Paweł K. i Wojciech P. zajmowali się dokonywaniem kradzieży samochodów. W niektórych przypadkach współdziałali w kradzieżach z Piotrem K., Michałem J.. O kradzieży samochodu sprawcy informowali Macieja F. bądź bezpośrednio Sebastiana Sz., a ten wydawał dyspozycje . Pojazdy bądź był zbywane przez sprawców dla paserów np. Tomasza K., Vasyla P. współdziałającego z mężczyzną ps. Max, lub też przewożone przez Anatolija B., Sławomira Sz. do miejscowości Widzin Stary, gdzie Eugeniusz P. przerabiał w nich numery nadwozia, silnika a nadto oznaczał podrobionymi znakami identyfikacyjnymi tzw. wklejkami. Samochody kradzione na zlecenie Sebastiana Sz. w przeważającej części wywożone na terytorium WNP po wcześniejszym przerobieniu w nich numerów identyfikacyjnych VIN i wyposażeniu w podrobione lub przerobione dokumenty pochodzenia. Sebastian Sz. utrzymywał ścisłe kontakty z członkami grup przestępczych ze Szczecina w tym osobowo z Mariuszem K.
    W latach 2000-2001 świadek koronny dokonywał nadal kradzieży z braćmi P. i okazjonalnie z innymi osobami. Z uwagi jednak na warunki narzucane przez Sebastiana Sz., część ze skradzionych w tym czasie samochodów była przez niego sprzedawana dla innych paserów znanych podejrzanemu z okresu pobytu w Zielonej Górze – w szczególności dla Krzysztofa Z.. Na podstawie relacji świadka koronnego ustalono także, że Vasyl P. ściśle współpracował z Sebastianem Sz. w zakresie podrabiania dokumentów i oznaczeń identyfikacyjnych pojazdów.
    W sprawie wobec czterech oskarżonych jest stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

(Prokuratura Okręgowa Gorzowie Wlkp.)Strona: « poprzednia | 1 | 2 | 3 | następna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.