mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Afery Paliwowe
22.06.2005

Wojsko a "mafia paliwowa"

Tygodnik "Przekrój" sugeruje związki o ścisłej współpracy spółek mafii paliwowej z komendą portu wojennego w Gdyni, jednostkami wojskowymi, Agencją Mienia Wojskowego i zarządzającymi wojskowymi bocznicami kolejowymi.


    DowódcÄ… caÅ‚ej marynarki wojennej od 1996 do 2003 roku byÅ‚ admiraÅ‚ floty Ryszard Å?ukasik, dziÅ› zastÄ™pca szefa Biura BezpieczeÅ„stwa Narodowego. To za jego kadencji mafijne spółki zbijaÅ‚y majÄ…tek, kooperujÄ…c z portem i bazami marynarki. JeÅ›li ci oficerowie nie wiedzieli, co siÄ™ dzieje w podlegÅ‚ych jednostkach, to nigdy nie powinni awansować na obecne stanowiska. JeÅ›li zaÅ› wiedzieli, to sÄ… przynajmniej bardzo cennymi Å›wiadkami. Ale na razie nikt ich nie przesÅ‚uchiwaÅ‚.
    Prokuratorzy prowadzÄ…cy dochodzenie w sprawie mafii odebrali już kilkanaÅ›cie zeznaÅ„ od skruszonych przestÄ™pców, którzy obszernie opisujÄ… rolÄ™ marynarki w obrocie paliwami. Oto fragment zeznaÅ„ jednego z zatrzymanych w sprawie przestÄ™pstw paliwowych Andrzeja Z., który robiÅ‚ interesy z BGM i wieloma innymi paliwowymi spółkami: „Olej bez akcyzy sprzedawany byÅ‚ przez RafineriÄ™ GdaÅ„skÄ… dla marynarki wojennej i potem sprzedawany do obrotu wewnÄ…trzkrajowego, gdzie doliczane byÅ‚y różnice miÄ™dzy cenÄ… nabycia od wojska tego towaru a jego wartoÅ›ciÄ… rynkowÄ… (...). Po dostarczeniu tego towaru na stan magazynowy marynarki wojennej poprzez zabiegi na dokumentach magazynowych olej napÄ™dowy wyprowadzany byÅ‚ do firmy brata szefa zaopatrzenia marynarki wojennej, a ten z kolei odsprzedawaÅ‚ taki towar dalej za gotówkÄ™”. Nie wiemy, o kogo chodzi, a prokuratura dopiero weryfikuje to zeznanie. Ale widać, że robi siÄ™ gorÄ…co wokół marynarki.
    Kilka mafijnych baz mieÅ›ciÅ‚o siÄ™ na terenach dzierżawionych przez AgencjÄ™ Mienia Wojskowego. Oficjalnie oddziaÅ‚y AMW ignorujÄ… pytania o dzierżawy lub wrÄ™cz odmawiajÄ… na nie odpowiedzi.
    – Towar szedÅ‚ jak ciepÅ‚e buÅ‚eczki. Zawsze jak ogÅ‚aszaliÅ›my przetarg na dzierżawÄ™ stacji paliw albo zbiorników, ustawiaÅ‚a siÄ™ kolejka chÄ™tnych – mówi nam wysoki urzÄ™dnik AMW. Także w wykazie kooperantów AMW, który zdobyliÅ›my, znajduje siÄ™ wiele spółek doskonale znanych prokuratorom. Jak choćby wspomniana firma Note. OddziaÅ‚ AMW w Krakowie dzierżawiÅ‚ jej w latach 2000–2004 zbiorniki paliw w Rudnikach.
    OddziaÅ‚ warszawski dzierżawiÅ‚ firmie Exit ogromne zbiorniki w Radomiu o pojemnoÅ›ci 2400 metrów szeÅ›ciennych. Ta spółka jest z kolei dobrze znana pÅ‚ockim prokuratorom, którzy jej wÅ‚aÅ›cicielom zarzucili wielomilionowe oszustwa i wyÅ‚udzenia. WiÄ™kszÄ… karierÄ™ wÅ‚aÅ›ciciele Exitu zrobili, gdy dziaÅ‚ali w firmie Pollex, która wyÅ‚udziÅ‚a z Rafinerii Glimar 42 miliony zÅ‚otych. Pollex braÅ‚ paliwo od Rafinerii Glimar, sprzedawaÅ‚ je PKP Cargo, szybko inkasowaÅ‚ za to pieniÄ…dze, lecz nie przelewaÅ‚ ich do Glimaru. W maju 2003 roku sÄ…d skazaÅ‚ dwóch szefów Polleksu na sześć i pięć lat wiÄ™zienia.
    Prezes AMW Jerzy Rasilewicz poinformowaÅ‚ w ubiegÅ‚y piÄ…tek, że przekazaÅ‚ policji listÄ™ baz paliwowych dzierżawionych od AMW przez różne firmy. Twierdzi, że ich dzierżawienie miaÅ‚o miejsce głównie w latach 1990–1996, przed powstaniem AMW. Ale wedÅ‚ug naszych informatorów spółki paliwowe współpracowaÅ‚y z AMW także po 2000 roku.
    PrzestÄ™pcy dzierżawili też bazy paliwowe bezpoÅ›rednio od jednostek wojskowych. Firma Note, jak wynika z dokumentów MON, nim zaczęła współpracować z AMW, dzierżawiÅ‚a zbiorniki od jednostki wojskowej numer 1457 w Å?asku.
    W zeznaniach różnych Å›wiadków, w tym przebywajÄ…cego w Hamburgu byÅ‚ego prokuratora Andrzeja Czyżewskiego, jako bazy jednostek wojskowych, gdzie mafijne spółki mieszaÅ‚y paliwa, padÅ‚y nazwy takich miejscowoÅ›ci, jak: Szprotawa, ElblÄ…g, Zawadziska, Blachownia, Bydgoszcz i kilka innych.



Strona: « poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.