mafiapress
START | RSS | Kody DostД™pu | Rejestruj
 
Działalność przestępcza | Broń
24.04.2006

BROŃ - POCHODZENIE

Z oczywistych względów, przestępcy nie mogą pozwolić sobie na legalne nabywanie i dysponowanie bronią palną. Na potrzeby "rynku" wytworzyła się specjalna "gałąź", której zadaniem jest jedynie dostarczanie broni.

Pochodzenie broni.

- Broń pochodzenia wojennego.
- Broń nielegalnie wyprodukowana (tzw., samoróbka).
- Broń ostra, przerobiona z broni gazowej.
- Broń skradziona.
- Broń pochodząca z jednostek wojskowych.
- Broń pochodząca z przemytu.

                              BroÅ„ pochodzenia „wojennego”.


    Na poczÄ…tku lat 90-ych, gdy nielegalny rynek broni nie byÅ‚ jeszcze rozbudowany, wiele sztuk broni pochodziÅ‚a z domowych warsztatów. ByÅ‚y to prymitywne pistolety, lub wyremontowana broÅ„, pochodzÄ…ca z okresu I lub II wojny Å›wiatowej. Faktem jest, że po wielu latach przebywania w ziemi, broÅ„ zazwyczaj nie nadaje siÄ™ do użytku, ale nierzadko jeszcze na przeÅ‚omie lat 80-90, można byÅ‚o kupić od kolekcjonerów lub hobbystów, dziaÅ‚ajÄ…cego stena czy parabellum. Problem niedziaÅ‚ajÄ…cej broni rozwiÄ…zywano też w inny sposób. WytrwaÅ‚y Å›lusarz może jÄ… skompletować, cierpliwie zbierajÄ…c poszczególne części.
    Kolekcjonerzy militariów, hobbyÅ›ci, jeÅ›li zbierajÄ… broÅ„ i materiaÅ‚y wybuchowe tylko dla siebie, a do tego potrafiÄ… siÄ™ obchodzić ze znalezionym arsenaÅ‚em, to sÄ… stosunkowo niegroźni. PosiadajÄ… oni mapy, pochodzÄ…ce z czasów wojny. WiedzÄ… gdzie znajdowaÅ‚y siÄ™ arsenaÅ‚y, bunkry, fabryki broni. Gdzie sÄ… pochowani żoÅ‚nierze, gdzie stoczono bitwÄ™ czy potyczkÄ™. Poszukiwacze posÅ‚ugujÄ… siÄ™ specjalnymi wykrywaczami, które potrafiÄ… odnaleźć nabój nawet na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci do 1.5 m. Do czÄ™stych znalezisk należą m.in.: granaty rÄ™czne, Å‚uski, naboje, miny, pordzewiaÅ‚Ä… broÅ„ rÄ™cznÄ…, czasami znajduje siÄ™ niewypaÅ‚y i pociski, które wedÅ‚ug kolekcjonerów nie stanowiÄ… wartoÅ›ci handlowej ani historycznej i dlatego zazwyczaj siÄ™ je porzuca. PrawdziwÄ… natomiast gratkÄ… okazuje siÄ™ znalezienie dobrego moździerza, czy tzw. pancerszreka (niemiecka wersja bazooki).
Kolekcjoner staje siÄ™ wtedy niebezpieczny, kiedy zaczyna współpracować z gangsterami. Kiedy „zaczyna tracić kontrolÄ™” nad swoimi zbiorami. CzÄ™sto robi to nieÅ›wiadomie, sprzedajÄ…c np nieznanym osobom swoje znaleziska. Fragment historycznego pistoletu, sam w sobie jest niegroźny, ale w rÄ™kach dobrego Å›lusarza, może być głównym elementem pistoletu. To samo siÄ™ tyczy pocisków czy niewypałów. Pirotechnik amator jest w stanie rozbroić stary pocisk, wybrać z niego proch, a nastÄ™pnie sprzedać go „ludziom z półświatka”. Wielu kolekcjonerów to rusznikarze, którzy sÄ… w stanie naprawić i przechować niemal każdy model broni. Najgorsze jest to, że czÄ™sto trudno jest odróżnić kolekcjonera od handlarza broniÄ…. Zazwyczaj wÅ‚aÅ›ciciele arsenałów tÅ‚umaczÄ… siÄ™, że sÄ… kolekcjonerami, a broÅ„ posiadali w dobrej wierze lub, że nie wiedzieli, że handel broniÄ… jest zakazany.
    W latach 90-ych, odkryto m.in.: karabin samopowtarzalny z obciÄ™tÄ… lufÄ…, przerobiony z karabinu wyprodukowanego w 1944 r., pistolet magnum z koÅ„ca XIX w., pistolet niemieckiego oficera parabellum, pistolet VIS, karabin rosyjskiej kawalerii Mosin, karabin Mauser.



Strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | nastÄ™pna »

« Powrót


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aby dodać swój komentarz powinieneś się zalogować.

.